1. HABERLER

  2. BİSMİL

  3. BİNLERCE KİŞİ İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTULAR
BİNLERCE KİŞİ İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTULAR

BİNLERCE KİŞİ İFTAR YEMEĞİNDE BULUŞTULAR

Diyarbakır Bismil ilçesine bağlı Bayındır (Arabkent) köyünde her yıl olduğu gibi, bu yıl Ramazan ayının son günlerinde de Şeyh Muhammed'i Arapkendi adına verilen mevlitte binlerce kişi buluşuyor.

A+A-

DİYARBAKIR - Mevlit etkinliğine yüzlerce kişi katıldı. Mevlide gelenler Şeyh Muhammed'in kabrini ziyaret ederek Yasin ve Fatiha okudu.

 Şeyh Sait Muhammed Naci Tanrıkulu, bu etkinliğin yaklaşık olarak 45 senedir devam ettiğini ve her Ramazan'ın son on gününde böyle bir iftar yemeği verdiklerini söyledi.

 Mevlit ile ilgili bilgi veren Şeyh Sait Muhammed Naci Tanrıkulu, "Bu mevlit Şeyh Muhammed adına bir mevlittir. Şeyh Muhammed daha hayattayken bu etkinliği yapmış, adet haline getirmişti. Bizler de bu âdeti kırkbeş yıldır devam ettiriyoruz. Ramazan'ın son on gününde son Pazar gününde bizler de iftar yemeği veriyoruz.

photo-2018-06-11-23-36-13[2].jpg

İFTAR YEMEĞİNE 3200 KİŞİ KATILDI.

Şeyh Sait Muhammed Naci Tanrıkulu’ya Şeydam iftar yemeğine kaç kişi katıldı diye sorduğumuzda, Yemek organizasyonunda sorumlu medrese imamını çağırarak, Kaç tabak kaldığını sordu. İmamda Şeyhim 1000 adet tabak kaldı. Biz toplam 4200 tabak hazırlamıştık. Dedi. Şeyh Naci bize dönerek, 4200 Tabaktan 1000 adet fazla kalmış, demek ki 3200 kişi iftara katılmış dedi. Şeyh Naci’nin İftara katılan kişilerin sayısında dürüstçe ve gerçek deliliyle bize cevap vermesi bizi duygulandırdı.

Tanrıkulu konuşmasının devamında, "Şeyh Muhammed Arapkendi bu köyde doğdu. Daha çocukken babası vefat etti. Yetim kalan Seydayı annesi büyüttü. Allah (cc) ona büyük bir maharet vermişti. Kısa bir sürede ilimde büyük bir mesafe katetti. Bu bölgede alimlerin yüzde yetmişi onun yanında okumuştur. Şeyh Muhammed, Allah rızasından başka hiçbir şey düşünmezdi. Ders verdiği öğrencilerini kendi imkânlarıyla okutuyordu. Bölgede insanlar arasında olan sorunları çözerdi." dedi.

Şeyh Muhammed'in halifelerinden Molla İbrahim Kerhi (Durmuş)  "Şeyh Muhammed küçüklüğünden beri kendi ilme vermişti, küçüklüğünden büyüklüğüne kadar zor şartlar içinde ömrünü geçirdi ama, ilminden hiçbir zaman geri kalmadı. Bu mevlit etkinliğini Seyda başlatmış ve bu etkinlik devam ediyor." dedi.

Akşam ezanın okumasıyla beraber binlerce kişi bir arada iftarını açtılar.

photo-2018-06-11-23-36-13[4].jpgphoto-2018-06-11-23-36-13[6].jpgphoto-2018-06-11-23-36-13[7].jpgphoto-2018-06-11-23-36-13[8].jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.