1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. 'Ahde Vefa Mitingi' Ajanslara Böyle Yansıdı
'Ahde Vefa Mitingi' Ajanslara Böyle Yansıdı

'Ahde Vefa Mitingi' Ajanslara Böyle Yansıdı

Diyarbakır İstasyon Meydanı tarihi bir güne daha şahitlik etti. Meydan, Mustazaf-Der’in kapatılmasını protesto eden yüz binlerin akınına uğrarken, ajanslar abonelerine şu şekilde aktardı.

A+A-

DİHA- Mustazaf Der'lilerden yumruklu protesto

- Mustazaf Der'in kapatılmasını kınamak amacıyla Diyarbakır'da düzenlenen "Ahde Vefa mitingi"ne katılan binler, sıktıkları yumruklarla baskılara tepki gösterdi.

DİYARBAKIR - Mustazaflarla Dayanışma Derneği`nin (Mustazaf Der) yargı kararı ile kapatılmasını kınamak amacıyla Diyarbakır İstasyon Meydanı'nda "Ahde Veda Mitingi" gerçekleştirildi. Miting alanına giden bütün yollar polisler tarafından kapatıldı.

Yoğun önlemlerin alındığı mitingde, arama noktalarından geçen yurttaşlar miting alanına girdi. Mitinge katılan binlerce kişi sık sık "Tekbir" getirdi. Ellerine tevhit bayraklarını alan kadın erkek, genç yaşlı, binlerce Mustazaf Der'li tekbirlerle meydanda yer aldı. Mustazaf Der'in kapatılmasına tepki amaçlı hazırlanan pankartların yanı sıra "Faşist zalimlerden koru bizi", "Haydi kızlar okula, anneler cezaevine", "Sayın Başbakan! Kızınızın başörtüsünden dolayı eşinize ceza verilseydi kabul eder miydiniz" dövizleri taşındı. Miting alanında sık sık Bediüzzeman Saidê Kurdî'nin "Zalimler için yaşasın cehennem" sloganı atıldı.

Mustazaf Der'in kapatılmasına gerekçe kılınan etkinlikler, "Suçlarımız" başlıklı şu pankartla anlatıldı: "Kutlu doğum haftasını düzenlemek, Filistin'e yardım edip ısrar etmek, fakirlere muhtaç ailelerine yardım etmek, cehaletle mücadele etmek, topluma İslam'ı anlatmak."

Kuran-ı Kerim'in okunmasıyla başlayan mitingde konuşma yapan Mustazaf Der Van Şube Başkanı Av. Mehmet Mehdi Oğuz, derneklerinin kapatılma sürecine değindi. Tepkisini dile getiren Oğuz, yüz kere de kapatsalar mücadelelerine devam edeceklerini söyledi. Konuşmanın ardından miting okunan ilahilerle devam etti. Öte yandan platformdan yapılan anonsta, mitingde bulunanların şahadet parmağı yerine yumruklarını kaldırmaları istenmesi dikkat çekti. Diha

İHA: Mustazaf-Der'in Kapatılmasına Tepki Mitingi
 
Mustazaf-Der'in Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, "Mustazaflar hareketi olarak siyasi bir oluşum başlatıyoruz" dedi.
 
Kapatılan Mustazaf-Der için Diyarbakır İstasyon Meydanında kalabalık bir kitlenin katılımı ile "Ahde Vefa Mitingi" düzenlendi. Kuran-i Kerim ve ilahilerin okunduğu Mitingde binlerce kişi her bir ağızdan salavatlar getirdi. Mustazaf Der'in Genel Başkanı Av. Hüseyin Yılmaz, Mustazaf Der Genel Merkezi olarak yeni bir siyasi oluşuma başlatacaklarını ve bundan böyle "Mustazaflar Hareketi" olarak yollarına devam edeceklerini açıkladı.
 
Kapatılan Mustazaf Der'in şubelerini ortak platformlarda birlikte çalıştıkları Batman merkezli "Mustazaflar Cemiyeti" çatısı altında çalışmalarına devam etme kararı aldıklarını ifade eden Yılmaz, Mustazaf Der Genel Merkezi olarak yeni bir siyasi oluşuma başlatacaklarını ve bundan böyle "Mustazaflar Hareketi" olarak yollarına devam edeceklerini açıkladı. Gelen halka teşekkürlerini sunan Yılmaz, derneklerinin kapatılmasının sebebini şöyle açıkladı: "Zalime ve zulme karşı kıyam eden Hz. Hüseynin, Kerbela'daki mesajına sahip çıkıp zilleti red ettiğimiz için, Mazlumun yanında yer alıp, Zulme rıza göstermediğimiz için derneğimiz kapatıldı. Kudüsü haçlıların işgalinden kurtarıp, Mescid-i Aksa'yı özgürlüğüne kavuşturan Selahaddin-i Eyübi'nin mirasına sahip çıktığımız için, çağdaş haçlıların ve Siyonistlerin işgaline karşı direnen Filistin halkının yanında yer aldığımız için derneğimiz kapatıldı. Halkımızı, inancından uzaklaştırmak isteyen zihniyetin ve istiklal mahkemelerinin zulmüne uğrayan Müslümanları savunduğumuz için, şehid Şeyh Said ve dava arkadaşlarını hayırla yad edip, davasına, mirasına sahip çıktığımız için derneğimiz kapatıldı. İnançsızlık ve İslam'dan uzaklaştırma faaliyetlerine karşı iman mücadelesini veren ömrü zindanlarda ve sürgünlerde geçen Bediuzzaman Said-i Nursi'den medreseyi yusufiyelerde ders alıp iman hakikatlerini yaydığımız için derneğiniz kapatıldı."
 
Bugünün, aynı zamanda Diyarbakır'ın fethinin yıldönümü olduğunu belirten Yılmaz, şöyle devam etti: "İşte bunun gibi bugünde inşallah bir dönüm noktası olacaktır. Sizlerle beraber yeni sürece bismillah diyerek başlayacağız. Diyarbakır fethinin yıldönümü olan bu günde, fetih ruhuna sahip çıkan Diyarbakır'ı fetheden sahabelerin taşıdığı İslam sancağı bu gün mustazaflar eliyle meydanlarda dalgalandırılmaktadır. Bu gün sizin burada dalgalandırdığınız bu bayraklar sahabenin Diyarbakır'ı feth ederken Hz. Peygamberden devraldığı aynı bayraklardır. Tüm bayrakların altında toplanacağı tek bayrak Kelime-i Tevhid bayrağıdır. Tüm kavimlerin etrafında birleşecekleri tek bayrak işte bu bayraktır. Lailahe illallah bayrağıdır. Bu bayraktan daha üstün bir bayrak, Muhammed ümmeti olmaktan daha üstün bir aidiyet tanımıyoruz. İşte Türklerin, Kürtlerin, Arapların, hasılı tüm halkların etrafında birleşecekleri bayrak budur. Tüm kavimlerin ortak aidiyetlerini sağlayacak aidiyet budur."
 
Kapatılan Mustazaf Der'in şubelerini ortak platformlarda birlikte çalıştıkları Batman merkezli "Mustazaflar Cemiyeti" çatısı altında çalışmalarına devam etme kararı aldıklarını ifade eden Yılmaz, "Yine sizlere hizmet edecekler, her daim yanınızda olacaklar. Diyarbakır'ın fethinin yıldönümü olan bu günde fetih gibi bir müjdemiz olacak. Halkımızın her türlü baskıdan kurtulması için, inancını özgürce yaşaması için, İslami yaşamın önündeki her türlü engelin kaldırılması için, Bozulan toplumsal barışın ve kardeşliğin yeniden tesisi için, Yandaşların, Candaşların değil, halkımızın kalkınması için, Kürt sorunun adalet ve kardeşlik temelinde çözülmesi için yoğun bir çalışma içine gireceğiz. Toplumsal olaylara, sorunlara daha fazla eğilip etkinliğimizi artıracağız. Mazlum ve mustazaf halkımızın sesi, olup, hakkı haykırmaya devam edeceğiz. Rabbim Mustazaflar Hareketi'ni hayırlara vesile kılsın" diyerek konuşmasını bitirdi.
 
Hüseyin Yılmaz'ın konuşmasının ardından mitinge gelen ilahi grupları tarafından ilahi dinletisi yapıldıktan sonra, miting sessiz bir şekilde sona erdi.
 
CİHAN: Yargı yoluyla Mustazaf-Der'in kapatılması protesto edildi
 
Diyarbakır’da düzenlenen mitingle yargı yoluyla Mustazaf-Der derneğinin kapatılması protesto edildi.
 
Yenişehir ilçesi İstasyon Meydanı’nda yapılan miting için güvenlik güçleri meydanın dört girişinde güvenlik önlemi aldı. Kürtçe konuşmalarının ardından kürsüye çıkan Mustazaf-Der Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, bundan sonra Batman merkezli bir derneğin çatısı altında çalışmalarına devam etme kararı aldıklarını ifade etti. Yılmaz, yeni bir siyasi oluşum başlatacaklarını belirtti. Miting, konuşmaların ardından sona erdi.
 
DHA: Diyarbakır'da Mustazaf-Der Protestosu
 
Yargıtay'ın kapatma kararını onayladığı Mustazaf-Der'in Diyarbakır'da düzenlediği 'Ahde Vefa' mitingine yaklaşık 14 bin kişi katıldı. Kapatılan Mustazaf-Der Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, siyasi bir oluşum başlatacaklarını ve bundan sonra 'Mustazaflar Hareketi' olarak yollarına devam edeceklerini söyledi.
 
Genel Merkezi Diyarbakır'da bulunan Mustazaflar ile Dayanışma Derneği'nin (Mustazaf-Der) kapatılması kararının Yargıtay'ca onanması, Diyarbakır' İstasyon Meydanı'nda düzenlenen ve yaklaşık 14 bin kişinin katıldığı bir mitingle protesto edildi.
 
Kadınların çoğunlukta olduğu miting saat 16.00'da başladı. Miting öncesi İstasyon Meydanı'na çıkan tüm yolar trafiğe kapatılarak, güvenlik noktaları oluşturuldu. Kürtçe, Türkçe konuşmaların yapıldığı ve sloganların atıldığı mitingde, İslami müzik grupları da ilahiler okudu.
 
Mitingde konuşan kapatılan Mustazaf-Der'in Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, şubelerini ortak platformlarda, birlikte çalıştıkları Batman merkezli "Mustazaflar Cemiyeti" çatısı altında toplayacaklarını. Yeni bir siyasi oluşum başlatacaklarını, bundan böyle, "Mustazaflar Hareketi" olarak yollarına devam edeceklerini belirten Yılmaz, "Tağutların, zalimlerin, zorbaların, tahtını salladığımız için, birbirine düşman edilmek istenen Müslüman Kürtleri ve Türkleri Peygamber sevgisi etrafında buluşturduğumuz için, halkımıza, halkımızın inancına, kimliğine sahip çıktığımız için, derin ve karanlık yapılar tarafından hedef haline getirildik. Mazlum ve Mustazaflar'ın hamisi, yol göstericisi, temsilcisi olan derneğiniz, haksız ve hukuksuz bir şekilde kapatıldı, kapattırıldı" dedi.
 
Derneklerinin kapatılmasıyla, çalışmalarının sona ermediğine dikkat çeken Yılmaz, "Dernek kapatılmasıyla bitecek bir yapı değiliz. Bizler halkın kendisiyiz. Önümüze konan tüm engelleri, İslam'ı referans alarak aştık. Yeni bir siyasi oluşuma başladık. Bundan böyle 'Mustazaflar Hareketi' olarak yola devam edeceğiz. Bozulan toplumsal barışın ve kardeşliğin yeniden tesisi için, Kürt sorunun adalet ve kardeşlik temelinde çözülmesi için yoğun bir çalışma içine gireceğiz" diye konuştu.
 
AA: Mustazaf Der'in Mahkeme Kararıyla Kapatılması
 
Kapatılan Mustazaf Der'in Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, bundan böyle Mustazaflar Hareketi olarak yollarına devam edeceklerini bildirdi.
 
Mustazaf Der tarafından İstasyon Meydanı'nda düzenlenen "Ahde Vefa Mitingi" Kur'an-ı Kerim okunmasıyla başladı.
 
Mitingde konuşan kapatılan Mustazaf Der'in Genel Başkanı Hüseyin Yılmaz, 2004 yılında kurulan derneklerinin yaptığı hizmetlerle bölgenin ve ülkenin etkin bir Sivil Toplum Kuruluşu haline geldiğini belirterek, derneğin kapatılmasının kabul edilemeyeceğini söyledi.
 
Güneydoğu'da İslam'dan uzaklaştırma çalışmalarının boşa çıktığını gören yerel, ulusal ve küresel güçlerin saldırılarına maruz kaldıklarını savunan Yılmaz, şöyle dedi: "İlk önce, kontrollerindeki çetelerle, örgütlerle derneklerimize saldırdılar. Kurumlarımızı taşladılar, molotofladılar. Tüm saldırı ve provokasyonlara rağmen halkımızın maslahatı için sürekli sağduyu çağrısı yaptık. Sizlerin zarar görmemesi için acılarımızı yüreğimize gömdük, sabrettik. Ateşe benzinle, körükle gitmedik. Provokatörlerin, derin devletin karanlık ve kirli yapılarının hile ve tuzaklarını boşa çıkardık. Bizleri bu provokatör çetelerle çatıştıramayanlar, bizleri sindiremeyince, davamızdan halkımız için çalışmaktan alıkoyamayınca da nihayetinde derneğimizin kapısına kilit vuruldu."
 
Yılmaz, bugünün Diyarbakır'ın İslam ordularınca fethinin yıl dönümü olduğunu da anımsatarak, sözlerini şöyle sürdürdü: "Bugün sizin burada dalgalandırdığınız bu bayraklar sahabenin Diyarbakır'ı fethederken hazreti peygamberden devraldığı aynı bayraklardır. Tüm bayrakların altında toplanacağı tek bayrak Kelime-i Tevhid bayrağıdır. Tüm kavimlerin etrafında birleşecekleri tek bayrak işte bu bayraktır. La ilahe illallah bayrağıdır. Bu bayraktan daha üstün bir bayrak, Muhammed ümmeti olmaktan daha üstün bir aidiyet tanımıyoruz. İşte Türklerin, Kürtlerin, Arapların, hasılı tüm halkların etrafında birleşecekleri bayrak budur."
 
Kapatılan Mustazaf Der şubelerinin ortak platformlarda birlikte çalıştıkları Batman merkezli Mustazaflar Cemiyeti çatısı altında çalışmalarına devam etme kararı aldıklarına da değinen Yılmaz, Mustazaf Der Genel Merkezi olarak ise Mustazaflar Hareketi olarak yollarına devam edeceklerini açıkladı.
 
Komşu illerden de katılımın olduğu mitingde geniş güvenlik önlemleri alındığı dikkati çekti. Polisin yanı sıra mitingi organize edenler tarafından da yaklaşık bin kişinin miting için görevlendirildiği öğrenildi.
 
Yüksekova haber - Hürseda Haber
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.