1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. 'Yanlarına iki silah koyup PKK'lı dediler'
'Yanlarına iki silah koyup PKK'lı dediler'

'Yanlarına iki silah koyup PKK'lı dediler'

Faili meçhul cinayetlerin aydınlatılması için yapılan kazılara dikkat çeken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, geçmişte öldürülen sivillerin yanlarına silah konularak PKK’lı gibi gösterildiğini söyledi.

A+A-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, NTV Ankara Temsilcisi Nilgün Balkaç’a önemli açıklamalarda bulundu.

Çelik, Türkiye’nin en son Diyarbakır Cezaevi'ndeki restorasyon çalışmalarında ortaya çıkan kafatası ve kemiklerle yeniden gündeme gelen faili meçhul cinayetlerle yüzleştiğini söyledi.

Ömer Çelik, şunları söyledi:

“Eskiden bu mezarlar kazılabilir miydi? Eskiden olsa bu askeri bölgelerdeki ya da kamu bölgelerdeki bu kazıların yapılması mümkün olabilir miydi? Bir yerde siviller öldürüldüğü zaman ne yapılıyordu, üzerine gidilebiliyor muydu? Yanlarına iki tane silah konulup, bunlar PKK'lı deniliyordu.

Bundan sonra hem geçmişteki üstü örtülmüş katliam ve cinayetler, bu tip zulümler ortaya çıkarılıyor; hem de bundan sonra bunu yapmaya cesaret edilemeyeceği bir Türkiye'ye geçiliyor.”

‘O MEZARLAR KAZILABİLİYORSA...’

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, bazı devlet görevlilerinin geçmişte devletin gücünü kullanarak birtakım cinayetler işlediğine dair çok ciddi soruşturmaların yürütüldüğünü belirterek, “Eğer bugün o mezarlar kazılıyorsa bugün o kayıp kişilerin peşine düşülebiliyorsa onları yapanların yakasına yapılabiliyorsa bu irade sayesindedir” diye konuştu.

‘DEVRİMCİ BİR AŞAMA’

Türkiye'nin geçmişte bir travma yaşadığını dile getiren Çelik, "Gelinen aşama bir devrimdir" dedi.

Ömer Çelik, şöyle konuştu: “Bir iktidar savaşı uğruna ülkenin bütün imkanlarını, kaynaklarını ve halkın iradesini tahrip edebilecek bir yapı kurulmuş. Bu yapı terör vasıtasıyla beslenmiş. O terörü beslemiş, terör de onu beslemiş. Koskoca ülke illegal işlerin bir sahnesi haline getirilmiş. Bugün geldiğimiz aşama çok büyük bir aşamadır, devrimci bir aşamadır.”

‘DARBE İNSANLIK SUÇUDUR’

AK Parti’li Ömer Çelik, 1950'lerden bu yana devlet içindeki illegal yapılanmaların kendini darbeler aracılığıyla gösterdiğini ifade etti.

12 Eylül davasını da hatırlatan, Çelik, “Darbe bir halka karşı işlenebilecek en büyük insanlık suçudur. 28 Şubat, 27 Nisan... Demokrasiyi, anayasayı korumakla görevli yargı mensupları savcılar bu soruşturmaları istedikleri zaman başlatabilirler” diye konuştu.

NTV

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.