1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. Türkiye'nin öfkesini dünya böyle okudu
Türkiye'nin öfkesini dünya böyle okudu

Türkiye'nin öfkesini dünya böyle okudu

Fransa Senatosu'nda "soykırım inkar" yasa teklifinin kabul edilmesi dünya basınında geniş yer buldu.

A+A-

Haberlerde, Fransa'nın "Ermeni soykırımı"nı inkar edenleri cezalandıracağı vurgulanarak, söz konusu yasayla birlikte Türkiye-Fransa ilişkilerinin gerildiği belirtildi.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, haberinde, Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı Türkleri'nin Ermenilere karşı uyguladığı "soykırım"ı inkar etmenin Fransa Senatosu tarafından çıkarılan bir yasayla suç sayılmasının Türkleri öfkelendirdiği belirtildi.

BBC'nin haberinde Fransa Senatosu'nda geçen habere Türk Dışişleri Bakanlığı'nın missilleme tehdidinde bulunduğu ve senatonun kararını "sorumsuzluk" olarak değerlendirdiği görüşüne yer verildi. Haberde, Ermenilerin Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1.5 milyon Ermeni'nin öldürüldüğünü iddia ettiği belirtildi. Haberde, Türkiye'nin ise "soykırımı" reddettiği ve öldürülenlerin sayısını daha az olduğunu ifade ettiği vurgulandı.

'İNKARA' PARA VE HAPİS CEZASI
Alman Der Spiegel dergisi internet sayfasında "Fransa Senatosu tartışmalı soykırım yasasını kabul etti" başlığıyla verilen haberde, Birinci Dünya Savaşı'nda Ermenilere karşı yapılan "soykırımı" inkar etmenin artık Fransa'da suç sayılacağı belirtildi. Haberde, "Ermeni soykırımını" inkar edenlerin hem hapis hem de para cezasıyla karşı karşıya kalacağı vurgulandı. Türkiye'nin Fransa Senatosu'nda geçen yasaya büyük tepki gösterdiği belirtilen haberde, Ankara ile Paris'i büyük bir krizin beklediği ifade edildi.

Der Spiegel'daki haberde Osmanlı İmparatorluğu döneminde 1915-1917 yılları arasında 200 bin ile 1.5 milyon Ermeni'nin katledildiği savunuldu.

'İNKAR DİPLOMATİK KRİZ YARATTI'
İngiliz Guardian gazetesi de "Senato'nda geçen yeni yasayla Fransa'da Ermeni soykırımını inkar etmek suç" başlığıyla verilen haberde, Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy'nin Senato'da kabul edilen yasayı onaylamasının beklendiği belirtildi. Haberde, Fransa Senatosu'nun bu yönde bir karar vermesinin Türkiye ile diplomatik krize neden olduğu da vurgulanadı.

Haberde, Senato'da kabul edilen "soykırımı inkar" yasasının daha önce Fransa Meclisi'nde de kabul ettiği hatırlatılarak, Türkiye'nin Fransa'yı "missilleme" yapmakla tehdit ettiği belirtildi.

'TÜRKİYE YASAYI MAHKEMEYE TAŞIYACAK'
Almanya'nın liberal eğilimli gazetesi Die Welt, "Fransa Senatosu soykırım yasasını kabul etti" başlığıyla verdiği haberde, tartışmalı yasanın dün Fransa Senatosu'nda uzun süren tartışmaların ardından kabul edildiği belirtildi. Haberde, Senato'nun inkar yasasını kabul etmesinin ardından Ankara'nın Fransa'yı yaptırımlarla tehdit ettiği ve "inkar" yasasını mahkemeye taşıyacağını belirttiği vurgulandı. Haberde ayrıca "soykırımı inkar" yasasının 127 kabul, 86 ret oyuyla Fransa Senatosu'ndan geçtiği hatırlatıldı.

 Haber7.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.