1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Torunu Şeyh Said'in mezar yerini bildiğini iddia etti
Torunu Şeyh Said'in mezar yerini bildiğini iddia etti

Torunu Şeyh Said'in mezar yerini bildiğini iddia etti

Şeyh Said'in torunu: Dedemin mezarı Diyarbakır Orduevi'nin bahçesinde...

A+A-

Diyarbakır İstiklal Mahkemesi tarafından yargılanıp 1925 yılında idam edilen Şeyh Said'in mezar yerinin belirlenmesi ve açılması için yakınları başvuruda bulundu.

MEZAR YERİ GİZLİ TUTULMUŞTU
1925 yılında Kürt isyanı çıkarttıkları gerekçesiyle Şeyh Said ve 46 arkadaşı dönemin Diyarbakır İstiklal Mahkemesi tarafından yargılanıp idama mahkûm edilmiş ve mezar yerleri gizli tutulmuştu.

Şeyh Said'in Erzurum'da yaşayan avukat torunu Abdurrahim Fırat, dedesinin kabrinin yerinin belli olduğunu iddia etti. Fırat, dedesi ve 46 arkadaşının mezarının Diyarbakır Orduevi'nin bahçe kısmında bulunduğunu öne sürdü. Fırat, dedesinin ve arkadaşlarının mezar yerlerinin devlet tarafından açıklanmasını ve ölülerin kemiklerinin ailelerine teslim edilmesini istedi.


İDAMI FAİLİ MEÇHUL BİR OLAY DEĞİL
Türkiye'nin demokratikleşme sürecinde bugün olmazsa bile gelecekte bir gün mutlaka dedesinin ve arkadaşlarının kabir yerlerinin resmi makamlarca açıklanacağına işaret eden Abdurrahim Fırat, "Bizim şahsi olarak dedemizin mezar yerinin tespiti için yasal girişimiz yok. Ailemizden bir akrabamızın yasal girişimi var. Şeyh Said Efendi ile ilgili kamuya yansıyan yanlış bilgi var. İdam faili meçhul bir olay değildir. Şeyh Said, Diyarbakır İstiklal Mahkemesi'nce yargılanıp idam kararı verilip bu karar infaz edilmiştir. Dolayısıyla Şeyh Said'in mezar yeri bellidir. Devlet de bunu bilmektedir." diye konuştu.

DEVLET MEZAR YERİNİ BİLİYOR
Olayın bugüne kadar gizlendiğini kaydeden Fırat, "Neticede mahkeme kararı infaz edilmiş Şeyh Said ile birlikte 46 kişinin mezar yeri bellidir, devlet biliyor. Ancak belli mülahazalarla bugüne kadar ailesine bir mezar taşı Fatiha okuması için devlet imtina etmiştir." şeklinde konuştu.

Türkiye'nin son dönemde demokratikleşmede ilerleme gösterdiğine dikkat çeken Fırat, "Şeyh Said, İstiklal Mahkemesi'nde yargılanmıştır. Bu mahkememe tutanaklarını bilmemiz lazım, ne gibi savunma yapılmıştır. Bu konuda kamuoyunda çeşitli spekülasyonlar var. İngiliz kışkırtması, Kürtçü, İslamcı hareketti diye. Bunların toplumca net bilinmesi, tartışılabilmesi gerekmektedir. İstiklal Mahkemeleri'nin arşivlerin açılması lazım. Yaklaşık 87 yıl geçmiştir, gizlilik mülahazası yok. Türkiye demokratik bir ülke insanlar demokratik haklarını aramakta. Biz de dedemizin mezar yerinin belirlenmesi ve bizimle birlikte 46 kişinin bir Fatiha okuyacağı bir mezar taşını istiyoruz. Kesinlikle yeri bellidir, devlet biliyor bazı gerekçilerle bunu ötelemiştir." ifadelerini kullandı.

DİYARBAKIR ORDUEVİ BAHÇESİNDE
"Türkiye'de gelinen nokta böyle hukuksuzluğu kabul edemez noktadadır." diyen Fırat, "Türkiye'nin demokratikleşmesiyle bu olay açıklığa kavuşacak, İstiklal Mahkemeleri'nin sonuçları, savunmalar açığa çıkacak. Şeyh Said'in ve 46 arkadaşının mezar yeri Alman Hastanesi olarak kullanılan Diyarbakır Orduevi bitişiğindeki noktadır. Mezar yeri önceden şehir mezarlığıymış kamulaştırma sonucu bir kısmı yerleşime açılmış. Şeyh Said ve arkadaşlarının bulunduğu yer orduevinin boş bahçe kısmındadır." açıklamasında bulundu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.