1. HABERLER

  2. ANALİZ

  3. Teknik müşavirlik kuruluşları geliyor
Teknik müşavirlik kuruluşları geliyor

Teknik müşavirlik kuruluşları geliyor

Yeni düzenlemeyle, yapı sahibi tarafından yürütülen yapı ruhsatı ve kullanma izni alma sorumluluğunu teknik müşavirlik kuruluşlarına verilecek.

A+A-

Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, yaptığı yazılı açıklamada, yapı denetim firmalarında yapılacak değişiklikle teknik müşavirlik sisteminin geliştirileceğine dikkati çekerek, bu firmaların, yapı müteahhitliği, malzeme üreticiliği, satıcılığıyla yapı denetim laboratuvar işletmeciliği hariç, her türlü mimarlık ve mühendislik hizmeti sunan teknik müşavirlik kuruluşlarına dönüştürüleceğini vurguladı.
Bakanlık'tan yapılan açıklamaya göre, teknik müşavirlik kuruluşları bundan sonra zemin etüdü, harita, plan, arazi ve arsa düzenleme, proje hazırlama, geliştirme, kent tasarımı, yapılarda risk ve hasar tespiti, yapı güçlendirmeye ilişkin proje çalışmaları yapacak. Müşavirlik kuruluşları ayrıca, bünyesinde çalıştıracağı turizm uzmanıyla kullanım amacı değiştirilecek turizm amaçlı binalar için rapor düzenleyecek. Bu binalara atıl konut sertifikası verilerek, mevcut yapılar turizme kazandırılacak.
Afet riski altındaki alanların dönüşümünde görev almak isteyen müşavirlik kuruluşları, Bakanlık'tan lisans almaları durumunda yapıların riskli olup olmadığını tespit etme, güçlendirme ya da yıkımda alınacak tedbirleri içeren teknik raporları da düzenleyebilecek.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.