1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Seyahat kısıtlamasının kalkması otogarlarda hareketliliğe neden oldu
Seyahat kısıtlamasının kalkması otogarlarda hareketliliğe neden oldu

Seyahat kısıtlamasının kalkması otogarlarda hareketliliğe neden oldu

‘Normalleşme Planı’ kapsamında yeni tip Coronavirus (Covid-19) salgını nedeni ile giriş-çıkışların yasaklandığı illerden dokuzunda daha seyahat kısıtlamasının kaldırılması ile birlikte otogarlarda hareketlilik yaşanıyor.

A+A-

Bu kapsamda seyahat kısıtlamasının kaldırıldı illerden biri de Diyarbakır oldu. Seyahat kısıtlamasının kaldırılması Diyarbakır’daki firma işletmecilerini memnun etti.

Seyahat kısıtlamasının kaldırılması ile birlikte otogarda hareketliliğin yaşandığını belirten firma işletmecileri, kâr amacı gütmeden vatandaşlara hizmet ettiklerini söyledi.

Seyahat kısıtlaması olduğu zamanlarda vatandaşların çok sıkıntı çektiğini belirten firma işletmecileri, izin belgesi almak için uğraştıklarını ve bu durumun kendilerine de bir sıkıntı olarak geri döndüğünü vurguladı.

Bazı işletmeciler de Diyarbakır’da istenilen hareketliliğin şu an yaşanmasının nedeninin bayram öncesi olduğunu belirterek asıl istenilen hareketliliğin bayramdan sonra yaşanacağına dikkat çekti.

“Seyahat kısıtlamasından sonra otogarda biraz daha hareketlilik oldu”

Seyahat kısıtlamasının kaldırılması ile birlikte otogarda hareketliliğin yaşandığını belirten Firma İşletmecisi Süleyman Karacan, “Seyahat kısıtlamasından sonra otogarda biraz daha hareketlilik oldu. Seyahat kısıtlamasının kalkması ile birlikte yolcu potansiyelinde ve insanların şehir içi ulaşımda daha rahatlık sağlandı. Çünkü bu tür konularda izin almamız çok sıkıntılı bir süreçti. İşletmeciler olarak izin alma durumu, bizlere büyük sorun olarak yansıyordu. Ancak Diyarbakır’da seyahat kısıtlaması yasağı kalkmasına rağmen yasaklı birçok il maalesef var. Buralarda hala sıkıntı yaşıyoruz. Fakat bütün bunlara rağmen işletmeciler olarak amacımız kar gütmeden şehirlerarası vatandaşların ulaşımını sağlamaktır. Seyahat kısıtlamasının olduğu illerde hala sıkıntılar çekiliyor. Bu da yolcu hareketliliğine ve potansiyeline etki ediyor. Ancak yasağın kalktığı illerde yolcu hareketliliğin olduğunu belirtebilirim.” ifadelerini kullandı.

“Seyahat kısıtlaması olduğu zamanlarda vatandaşlar otogarda çok sıkıntı çekiyordu

Bir diğer firma işletmecisi Sait Karaer ise şunları söyledi: “Seyahat kısıtlaması olduğu zamanlarda vatandaşlar otogarda çok sıkıntı çekiyordu. İzin belgesi almak zorundalardı. Yani anlayacağınız baya bir sıkıntı yaşanıyordu. 2 gündür Diyarbakır’da seyahat kısıtlaması kaldırıldıktan bu yana çok şükür bir sıkıntı yok. Fakat seyahat kısıtlaması olan illerde bu sıkıntı hala geçerlidir. Örneğin; İstanbul, İzmir ve Ankara gibi illerimiz. Diyarbakır ilinde seyahat kısıtlaması kalktığından bu yana otogarda güzel bir hareketlilik yaşanıyor. Tabi bu hareketlilik özellikle dışardan Diyarbakır’a gelişlerde yaşanıyor. Gidişlerde normal seyrinde devam ediyor. 14 ilimizde seyahat kısıtlaması hala devam ediyor. Bu illere giderken elbette seyahat belgesi izni almamız gerekiyor.”

“Diyarbakır’da asıl hareketlilik bayramdan sonra olabilir”

Coronavirus (Covid-19) salgınından dolayı otogarda yaşanan önceki hareketliliğin kolay kolay yaşanmayacağına dikkat çeken Yahya Akar, “Coronavirus hastalığı çıktığı ilk günden beridir kapasitemiz yüzde 40’lara kadar düştü. Seyahat kısıtlaması bazı illerde kaldırıldı ama yine de çok ciddi bir hareketlilik otogarlarda yaşanmıyor. Tabi istenilen hareketliliğin yaşanmamasının önemli bir sebebi de bayram öncesi olmasındandır. Çünkü bayram öncesi gidişler değil de dönüşlerde ciddi hareketlilik yaşanıyor. Diyarbakır’da ise hareketlilik bayramdan sonra olabilir. Tabi bu söylediğim hareketlilik eskisi gibi asla olmayacaktır. Çünkü salgın hastalık olan Coronavirus etkisi geçmedikçe o istenilen manzaralar otogarlarda yaşanmayacaktır.” ifadelerini kullandı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.