1. HABERLER

  2. BİSMİL

  3. Prof. Dr. Naci Görür: "Doğu Anadolu Fay hattı uyandı"
Prof. Dr. Naci Görür: "Doğu Anadolu Fay hattı uyandı"

Prof. Dr. Naci Görür: "Doğu Anadolu Fay hattı uyandı"

Elazığ depreminin endişe verici olduğunu belirten Prof. Dr. Naci Görür, "Doğu Anadolu Fay (DAF) hattı uzun zamandır sessizdi. Şimdi uyandı. Kuzey Anadolu Fayı (KAF) gibi davranacağından endişe ediyorum." dedi.

A+A-

Yakın bir zamanda Doğu Anadolu Fayı (DAF) hattının taşıdığı deprem riskine işaret eden Prof. Dr. Naci Görür, merkez üssü Elazığ'ın Sivrice ilçesi olan 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrası açıklamada bulundu.

Görür, "Maalesef Elazığ'da 6.5 büyüklükte sığ bir deprem oldu. Deprem Elazığ'ın 25-30 km doğusunda Sivrice'de oldu. Deprem Doğu Anadolu Fay'ı (DAF) üzerinde meydana geldi." dedi.

Doğu Anadolu Fay (DAF) hattının yaklaşık 600 kilometre uzunluğunda, sol yönlü ve doğru atımlı olduğunu belirten Görür, bu fay ve depremle ilgili bilgileri maddeler halinde şöyle sıraladı:

"1-Bu depremin olduğu yerde 1874 yılında 7.1, 1875'de 6.7 büyüklükte iki deprem olmuş.

2-Bu depremden sonra Sivrice-Bingöl ve Sivrice-Pütürge-Çelikhan arasına özellikle dikkat edilmelidir.

3-Deprem hattı üzerindeki kırsal yerleşim alanları yapı stoku bakımından deprem güvenli değildir. Bu bakımdan yapısal hasar fazla olabilir. İnşallah can kaybı fazla olmaz. Şu an itibariyle köylere henüz ulaşılamadığı için doğru hasar tespiti yapmak mümkün değildir.

4-Bu deprem kanaatimce endişe vericidir. DAF uzun zamandır sessizdi. Şimdi uyandı. Kuzey Anadolu Fayı (KAF) gibi davranacağından endişe ediyorum. Biliyorsunuz KAF 20. asırda 1939-1999 tarihleri arasında çok sayıda 7'nin üzerinde deprem üreterek enerjisini boşalttı (İstanbul hariç). Aynı şeyi belirli bir süreçte DAF da yapabilir. Nitekim bu fay boyunca 1513 Maraş civarı 7.4; 1872 Amanos, 7.5; 1874 Sivrice-Palu arası, 7.1; 1875 Sivrice 6.7, Çelikhan 7.1… Gördüğünüz gibi bu depremler üzerinden bir hayli zaman geçmiş." (İLKHA)
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.