1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. OHAL Komisyonu 71 bin başvuruyu reddetti
OHAL Komisyonu 71 bin başvuruyu reddetti

OHAL Komisyonu 71 bin başvuruyu reddetti

Olağanüstü Hal (OHAL) İşlemleri İnceleme Komisyonu, 22 Aralık 2017 tarihinden bugüne kadar 6 bini kabul, 71 bin 900'ü ret olmak üzere 77 bin 900 başvuruyla ilgili karar verildiğini açıkladı.

A+A-

Komisyondan yapılan yazılı açıklamada, komisoynun, olağanüstü hal kapsamında doğrudan kanun hükmünde kararname hükümleri ile tesis edilen kamu görevinden çıkarma, öğrencilik bursunun kesilmesi, emekli güvenlik personelin rütbelerinin alınması ve kapatılan kurum ve kuruluşlara ilişkin başvuruları değerlendirip karara bağladığı hatırlatıldı.

Komisyon bünyesinde 80’i raportör (hâkim, uzman, müfettiş) olmak üzere toplam 250 personelin görevlendirildiği aktarılan açıklamada, "Komisyon tarafından elektronik ortamda başvuru alma, arşivleme ve inceleme işlemleri için özel bir bilgi işlem altyapısı oluşturulmuş, başvurulara ilişkin 20’den fazla kurum ve kuruluştan temin edilen bilgiler bu sisteme kaydedilmiştir. Ayrıca, yargı mercileri tarafından verilen kararlar da UYAP sistemi üzerinden takip edilmektedir." denildi.

131 bin 922 tedbir işlemi gerçekleştirildi

Kurumlardan intikal eden personel dosyaları, mahkeme dosyaları ve eski başvurularla birlikte toplam 475 bin evrakın tasnif, kayıt ve arşivleme işleminin tamamlandığı belirtilen açıklamada, "Olağanüstü hal kapsamında yayımlanan KHK’lar ile 125 bin 678’i kamu görevinden çıkarma (3 bin 213 rütbe alma, 270 yurtdışı öğrencilikle ilişiği kesilme, 2 bin 761 kurum ve kuruluş kapatma) olmak üzere toplam 131 bin 922 tedbir işlemi gerçekleştirilmiştir." ifadelerine yer verildi.

Komisyon kararlarına yer verilen açıklamada şunlar kaydedildi:

İncelemesi devam eden başvuru sayısı 48 bin 300

28 Haziran 2019 tarihi itibariyle Komisyona yapılan başvuru sayısı 126 bin 200’dür.  Komisyon tarafından verilen karar sayısı (77 bin 900) dikkate alındığında, incelemesi devam eden başvuru sayısı 48 bin 300’dür.

71 bin 900 başvuruya ret

22 Aralık 2017 tarihinden itibaren karar verme sürecine başlamış olan Komisyon tarafından, 28 Haziran 2019 tarihi itibariyle verilen karar sayısı (6 bini kabul, 71 bin 900 ret olmak üzere) toplam 77 bin 900’dür.

Toplam başvuruların yüzde 61’i hakkında karar verildi

Buna göre, Komisyonun karar vermeye başladığı tarihten itibaren 1,5 (bir buçuk) yıllık süre içerisinde toplam başvuruların yüzde 61’i hakkında karar verilmiş bulunmaktadır. Komisyon ayrıca, görev kapsamına girmeyen 2.520 başvuru hakkında ön inceleme kararı vermiştir."

Komisyon kararlarının tebliğ edilmek üzere kişilerin en son görev yaptığı kurumlara teslim edildiği ifade edilen açıklamada, "Başvurusu kabul edilen kişilerin atama işlemi, ilgisine göre en son görev yapılan kurum ve Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı tarafından yapılacaktır. Komisyon kararlarına karşı, kararın tebliğinden itibaren altmış gün içinde Hâkimler ve Savcılar Kurulunca belirlenen Ankara idare mahkemeleri nezdinde ilgilinin en son görev yaptığı kurum veya kuruluş aleyhine iptal davası açılabilecektir." denildi.

Açıklamada, "Başvurucular, Komisyon internet adresindeki 'OHAL Komisyonu Başvuru Takip Sistemi'      uygulaması üzerinden Komisyona yapılan başvuruların safahatı ve kararın sonucu ('KABUL' veya 'RET') hakkında bilgi edinebilmektedir. Komisyonun Faaliyet Raporu ocak ayında internet adresinde yayımlanmıştır. Faaliyet raporunun İngilizce versiyonuna Komisyonun http://soe.tccb.gov.tr/ internet adresinden erişim sağlanabilmektedir. Komisyon, etkili iç hukuk yolu olarak hızlı ve aynı zamanda kapsamlı inceleme neticesinde başvurular hakkında bireyselleştirilmiş ve gerekçeli karar vermektedir." bilgilerine yer verildi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.