1. HABERLER

  2. BİSMİL

  3. Müftü Durmuş’tan Berat Kandili mesajı
Müftü Durmuş’tan Berat Kandili mesajı

Müftü Durmuş’tan Berat Kandili mesajı

İlçe Müftüsü Ahmet Durmuş, Mübarek Üç Aylar’ın ikincisi olan Şaban Ayı’nın incisi Berat Kandili münasebetiyle kandil mesajı yayımladı

A+A-

Müftü Durmuş yayınladığı mesajda şunları dile getirdi.
Mübarek Üç Aylar’ın ikincisi olan Şaban Ayı’nın incisi Berat Kandili’ne kavuşmanın buruk sevinci, mutluluk ve heyecanını yaşıyoruz.
Bizleri yaratan, yaşatan bu günlere getiren hususen bu senenin kandilleri Regaibin, Miracın feyiz ve bereketini, Berat’ın af, bağış ve mağfiretini lütfeden Yüce Rabbimize sayısız, sonsuz hamdüsenalar olsun. 
7 Nisan Salı gününü 8 Nisan Çarşamba gününe bağlayan gece mübarek “Berat Kandili” dir. Borçtan ve suçtan kurtulma anlamında olan Berat, aynı zamanda günahlardan arınma demektir. Bu gecede Allah Teala, kendisine samimiyetle yönelenleri bağışlayacak ve onlara büyük ecirler ihsan edecektir.
Peygamberimiz bu geceyi ibadetle geçirmemizi tavsiye etmişler ve şöyle buyurmuşlardır: “Şaban ayının on beşinci gecesi olduğu zaman o geceyi ibadetle ihya ediniz ve gündüzünü oruçla geçiriniz. Çünkü Allah Teala o gece güneş doğuncaya kadar dünya alemine rahmet nazarı ile tecelli eder ve buyurur ki;
-Yok mudur istiğfar eden, mağfiret edeyim.
- Yok mudur rızk isteyen, rızıklandırayım.
- Yok mudur dert ve musibetlere uğrayan, şifasını vereyim.
- Daha ne gibi istekleri olan varsa istesinler vereyim.”
Bundan dolayı bu geceyi çok iyi değerlendirmeliyiz. Gündüzünü oruçlu, gecesini ibadetle ve uyanık geçirmeliyiz. Namazları kılarak, Kur’an okuyarak veya dinleyerek, dualar yaparak, yapılan dualara iştirak ederek, kendi başımıza kaldığımız zaman da kaza namazları kılarak, tevbe ve istiğfar ederek, zikrederek ve şükrederek geçirmeliyiz.
Nefis muhasebesini yapıp varsa kötü alışkanlıklarımızdan uzaklaşmak için, yoksa ilim, iman ve amelimizi artırmak ve ahlakımızın güzelleşmesi için yeni bir karar alarak geceyi değerlendirip, on bir ayın sultanı Ramazan-ı şerife hazırlıklı olarak yürümeliyiz.
Ayrıca kandiller vesilesiyle bir yandan yüce rabbimizin bizi affetmesini ve büyük ecirler lütfetmesi için kendisine dua ederken, diğer yandan anne ve babamızın hayır dualarını almaya, akrabalarımızla olan ilişkilerimizi güçlendirmeye çalışmalıyız. Ayrıca felakete uğramış zavallı insanları, fakir ve yoksulları, bakıma muhtaç kimsesiz çocukları, yetimleri, hastaları hatırlayarak gereken şefkati göstererek yardım elini uzatarak birlik ve beraberliğimizi, sevgi ve kardeşliğimizi pekiştirmeliyiz. Hiç şüphesiz ki bunlar, Cenab-ı Hakkın rızasına ermemize vesile olacağı gibi, bütünlüğümüzün sağlanmasında da önemli rol oynayacaktır.
Bu vesileyle Ramazan ayının müjdeleyicisi Beraat kandilini tebrik ediyor, bu mübarek gecede Yüce Mevla’ya açılan ellerin ve yapılan duaların, bütün İslam âleminin birlik, dirlik ve beraberliğine, insanlığın hidayetine vesile olmasını, bütün dünyada hak ihlallerinin sona ermesini, acı ve göz yaşının şiddet, terör ve umutsuzluğun yerini kalıcı bir huzur ve barışın almasını, genelde dünyanın yerelde ise ülkemizin karşı karşıya kaldığı Koronavirüs (Covid-19) salgının sona ermesini , bundan sonraki kandillerimizi ve dini vecibelerimizi eskisi gibi tekrar camilerimizde hep beraber yapabilmeyi Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.