1. HABERLER

  2. BİSMİL

  3. Lisanslı depoculuk ile Bismil rahatlayacak.
Lisanslı depoculuk ile Bismil rahatlayacak.

Lisanslı depoculuk ile Bismil rahatlayacak.

Bismil Durak Lisanslı Depoculuk Sahibi Sabahattin Durak, lisanslı depoculuğun çiftçiler için büyük bir avantaj olduğunu belirterek, “Çiftçinin emek vererek yetiştirdiği ürünün değer kaybetmeden satılması için ortaya çıkmış bir sistemdir” dedi.

A+A-

 Bismil ‘de 30 yıla aşkın hububat sektöründe faaliyet gösteren  iş adamı Sabahattin Durak ‘ EMEĞİNİZ EMANETİMİZDİR ‘,sloganıyla yola çıkarak eski Diyarbakır yolu üzeri 3.km de    25,500 M2 üzerinde  46,500 ton hububat depolama kapasitesine sahip 15 adet modern çelik silodan oluşan bir tesisi Bismil’e kazandıran iş adamı Sabahattin Durak, Silolarımızın yeni ve su sızdırmaz özellikte olması nedeniyle ürünleriniz her zaman en iyi koşullarda muhafaza etmekteyiz dedi. 
Sabahattin Durak ; Modern depolama  ( ürün muhafasa ) sistemimiz ile ürün işlemlerini hız ve pratik bir  şekilde yapabiliyoruz. Fiziksel ve kimyasal analiz yapma ve belgelendirme yetkisine sahip laboratuvarımız ile ürün ürün kalitesindeki standardını koruyoruz. Lisanslı depoculuk sistemi dünyada yıllardır uygulanan bir sistemdir. Her ne kadar finansal bir yatırım aracı olarak ortaya çıkmış olsa da buradaki asıl amaç tarımsal ürünlerin sağlıklı ve güvenilir şekilde depolanmasını sağlamaktır. Lisanslı depolar borsalar ile elektronik olarak iletişim halinde olduğundan ürünlerin stok durumlarını takip edebilme ve alım satım işlemlerini daha kolay bir şekilde yapma imkânı sunar.
Durak, Biz TMO ya bağlı resmi bir kurumuz. Bir çiftçi veya esnaf ürününü lisanslı depomuza getirdiği zaman ,ilk başta ürünü son teknolojiye sahip laboratuvarımızda analiz ederek ,çıkan analize göre devletin belirlemiş olduğu kriterlere göre sınıfı belirlenir, sınıfı belirlendikten sonra fiyatı ortaya çıkar. çiftçi veya esnaf ortaya çıkan fiyat makul görürse eğer ürün sınıfı ve silo tayin edildikten sonra  boşaltma kısmına gönderilir ,son teknolojik boşaltma sistemle  boşaltamaya giden araç laboratuvardan gelen sınıf ve silo tayiniyle boşaltım yapılır, araç ,ürünü boşalttıktan sonra tekrar kantara gelir ve ürünün kg mı ortaya çıkar, esnaf veya çiftçi ürünün kg fişini alır  ve muhasebe kısmına geçip daha önce istenilen resmi evraklar üzerinden ürünün elektronik senedi basılır, ve TMO nun belirlemiş olduğu fiyat ile satış gerçekleşir, esnafın veya çiftçinin bildirmiş olduğu banka hesabına iki veya üç iş günü içinde parası hesaba geçer. Bu sistemle beraber çiftçilerin veya esnafların ürünleri herhangi bir zarara uğramadan max değerle değerlenir hem de nakit ihtiyacını hemen karşılanır. Yada esnaf veya çiftçi lisanslı depoya getirmiş olduğu ürünü satmak istemese emanete bırakabilir, emanete bırakmak istediği zaman da da devletin desteklerinden yararlanabiliyor, mesala çiftçi veya esnaf lisanslı depoya teslim ettiği ürünün % 75 kadarıya ziraat bankasından sıfır faiazle 9 aya kadar kredi çekebilir, bu sistemle beraber üreticinin hem malı korunmuş  olur. üretici malını ileri zamanalardı satmak istediği zaman , piyasa fiyat artışı olmuşsa eğer  neyse o fiyatla değerlenir ve böylelikle üretininin mal değerlenmesinde korunmuş olur, hem de nakit ihtiyacını karşılamış olur, kısacası emanet bırakılan ürün hem değeri korunmuş olur hem de nakit ihtiyacı karşılanmış olur. Emanete teslim edilen mal devlet güvencesi altındadır. Diğer avantajlardan bir tanesi de stopaj muafiyeti. Lidaşa gelen ürün max fiyat ile beraber herhangi bir kesinti yapılmadan ürün faturasında veriyoruz. Bir diğer husus ta bir çiftçinin sigorta borcu var ise herhangi bir kesinti yapılmadan  bundan muaf tutuyoruz. 
BU İLKELERDEN YOLA ÇIKARAK DEDİK Kİ ; EMEĞİNİZ EMANETİMİZDİR
Durak, her zaman yenilikçi olduk ve olmaya devam edeceğiz, Bismil’e faydalı olmak ve iş imkanı sağlamak için var gücümüzle çalışıyoruz ve çalışmaya devam ediyoruz, Bismil’in kalkınması ve yeni iş imkanların yaratılması lazım. Bizde bu kalkınmanın bir parçası olmak bize gurur vermektedir. Bu yatırımla beraber bütün Bismil halkına hayırlı olmasını diliyoruz, dedi.

dscf6288.jpgdscf6285.jpg01-164.jpg

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum