1. HABERLER

  2. TUNCELİ

  3. TUNCELİ

  4. Küme Düşme Cezası Kaldırıldı!
Küme Düşme Cezası Kaldırıldı!

Küme Düşme Cezası Kaldırıldı!

Fenerbahçe-Galatasaray derbisi öncesinde TFF'nin yaptığı bir değişiklik kamuoyunda büyük yankı uyandırdı.

A+A-

TFF internet sitesinde dün gece Futbol Müsabaka Talimatı'nın değiştirildiği belirtilerek yeni talimat yayımladı. Ancak eski uygulamaların aksine hangi maddenin ne şekilde değiştirildiğine ilişkin hiçbir bilgiye yer verilmedi.

Günün en iddialı haberi ise Sabah'tan geldi. Gazete TFF'nin dün gece yaçıklanan 'Futbol Müsabaka Talimatı' ile ilgili karşılaştırma yaparak yapılan değişikliği gözler önüne serdi.

"Puan silinmesi, ligden çıkarılma ve alt kümeye indirme" başlıklı 24'üncü ve "Müsabaka sonucunu etkileme" başlıklı 25'inci maddelerde değişiklik yapıldığını sayfalarına taşıyan gazete, Eski talimatın 24/d'sindeki "Bir müsabakanın sonucunu hukuka veya spor ahlakına aykırı şekilde etkileyen veya buna teşebbüs eden takımlar bir alt lige indirilir. Alt lig bulunmaması halinde bir yıl müsabakalara alınmazlar. Bir futbolcuya veya kulübe teşvik primi verilmesi de bu kapsamdadır" ifadesi yeni talimatta hiç yer almadığına dikkat çekti.

Ayrıca 25/4 maddesindeki "Söz konusu ihlalleri gerçekleştirdiği tespit edilen kulüpler hakkında bu talimatın 24. maddesinin 'd' bendi hükümleri uygulanır" ifadesi ise "(...) hakkında Futbol Disiplin Talimatı'nın 58. maddesi uygulanır" olarak değiştirildi.

Bu operasyonla Müsabaka Talimatı'nda şike, teşvik ve ikisinin de teşebbüsüne verilecek küme düşme cezaları kaldırılmış oldu. Bu suçlarla ilgili cezalar için Futbol Disiplin Talimatı'nın 58. maddesindeki cezalar kaldı. Mehmet Ali Aydınlar döneminde TFF ile UEFA 58. maddenin değiştirilmesi için uzlaşmış ancak UEFA değişikliğin TFF Genel Kurulu tarafından kabul edilmesini istemişti. Genel Kurul'da bu değişiklik onaylanmamış, iki gün sonrasında Aydınlar istifa etmişti. Disiplin Talimatı'nın 58. maddesi için şike, teşvik ve teşebbüslerine doğrudan küme düşme cezası yerine kademeli ceza getiren bir taslak hazırlanmıştı.

Bu iddianın ardından ise gözler konu ile ilgili net bir açıklama yapması beklenen TFF'ye çevrildi.

Haberler.com

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.