1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Kudüs, sadece Filistinlilerin değil, bütün Müslümanların kutsalıdır
Kudüs, sadece Filistinlilerin değil, bütün Müslümanların kutsalıdır

Kudüs, sadece Filistinlilerin değil, bütün Müslümanların kutsalıdır

ABD'nin şer odaklı kararına sert tepki gösteren Diyarbakır halkı, Müslümanların kutsalı olan Mescid-i Aksa için her şeylerini feda etmeye hazır olduklarını belirttiler.

A+A-

Emperyalistler ve siyonistler karşısında Müslümanların birlikteliğine vurgu yapan İTTİHADUL ULEMA Genel Başkan Yardımcısı Molla Mehmet Şenlik, " Amerika, israil ve diğer kukla rejimleriyle birlikte şunu bilsinler ki; bu ümmet ekmeğinden, suyundan vazgeçer ama mukaddesatından asla vazgeçmez. Mescid-i Aksa ümmetin ortak kutsalıdır, ilk kıblesidir. Bundan taviz vermeleri asla mümkün değildir." şeklinde konuştu.

Şenlik, "İnşallah onlar akıllarını başlarına alır, şu an planladıkları bu ihanet anlaşmasından vazgeçerler. Müslümanları kızdırır, öfkelerini kabartırlarsa Selahaddin-i Eyyubi'nin torunları inşallah kükreyecek ve Kudüs'ü bu ihanet çetelerinden kurtaracaktır. Bu nedenle tüm Müslümanları tek vücut olmaya, vahdete ve güç birliği yapmaya davet ediyoruz. Bu Allah-u Teâla'nın bizzat kendi çağrısıdır." dedi.

"Kudüs'e sadece bir toprak parçası olarak bakılamaz'

Filistin, Kudüs ve Mescid-i Aksa'nın, imani bir mesele olduğunun altını çizen İTTİHADUL ULEMA Genel Sekreteri Molla Muhammed Özer, "Kudüs'e sadece bir toprak parçası olarak bakılamaz. Müslümanlara ait olan topraklar kâfirlerin işgali altına girdiği zaman, bütün Müslümanların üzerine orayı özgürleştirmek farzdır. Oraları işgalden kurtulana kadar herkes o görevi yapacak. Toplumun ve siyasilerin üzerine düşen görev, israil ve yahudilerle yapılan bütün anlaşmaların mutlaka iptal edilmesi gerekir. Bütün Müslümanlar ve özellikle İslam ümmetinin ulema kesimi bu işi gündemlerine alıp toplumu bilgilendirmeleri ve öncülük etmeleri gerekir. Geçmişte bu işe öncülük ettikleri gibi bugün de öncülük etmesi lazım." diye belirtti.

"İslam ülkeleri birleşecek ve emperyalizmi yerle bir edecektir"

Emperyalist ABD'nin almış olduğu kararı 100 yıllık bir plan olarak değerlendiren Muzaffer Beber, "Emperyalist ABD kendince 100 yıllık bir plan hazırlamış. Bu 100 değil, 100 bin yıllık bir plan olsa da biz Müslümanlar buna asla izin vermeyeceğiz. Allah'ın izniyle bunların uygulamaya çalıştığı bu plan sayesinde bütün İslam ülkeleri; düşüncesi, mezhebi, ırkı ne olursa olsun bir araya gelecek, birleşecek ve emperyalizmi yerle bir edecektir. Akılları sıra kendilerince böyle bir plan ortaya koymuşlar. Kendilerince Filistin halkına bir parça toprak veriyorlar ama onun yerine kalbi olan Kudüs'ü alıyorlar. Kalbi alınmış Filistin'in hiçbir kıymeti olmayacağından Müslümanlar olarak buna müsaade etmeyeceğiz. Kanımızın son damlasına kadar zalimlerin karşısında dimdik duracağız." ifadelerini kullandı.

"Kudüs İslam'ın başkentidir."

Kudüs'ün sadece Filistin halkının değil tüm Müslümanların davası olduğunu hatırlatan Esma Özbekli, "Biz Müslümanlar, Şehid Şeyh Ahmed Yasinler gibi Kudüs için mücadele etmek zorundayız. Kudüs İslam'ın başkentidir. Bu yüzden mücadele etmek zorundayız. Filistin'deki kardeşlerimiz orada mücadele ediyor biz de burada elimizden geldiğince israil ve Amerika'yı kınayarak ve boykot ederek Müslüman kardeşlerimize yardım etmemiz lazım. Bu dava İslam davasıdır. Sadece oradaki Müslümanların değil tüm Müslümanların davasıdır." şeklinde konuştu.

Büşra Yapıcı ise "Kudüs bütün Müslümanların kutsal yeridir. Bütün Müslümanların Kudüs'e sahip çıkmaları gerekiyor. Kudüs'ün ve İslam coğrafyasının başına gelenler biz Müslümanların birlik ve beraberlik içerisinde olmayışımızdandır. Bizler birlik ve beraberlik içerisinde olursak Allah'ın izniyle o gün Kudüs'ün kurtuluş günüdür." dedi.
 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.