1. HABERLER

  2. VEFAT EDENLER

  3. Kredi Kartı Olanlar Dikkat!
Kredi Kartı Olanlar Dikkat!

Kredi Kartı Olanlar Dikkat!

Yargıtay, kredi kartı kullanan tüketicileri sevindiren bir karara imza attı.

A+A-

Tüketici Hakları Derneği Genel Başkanı (Thd) Turhan Çakar, Yargıtay'ın aldığı ilke kararı çerçevesinde kredi kartı aidatlarının geriye dönük olarak alınmasında daha önce 2 yıl olarak uygulanan sürenin 10 yıla çıktığını bildirdi.

Thd'den yapılan açıklamaya göre; kredi kartı aidatlarının geriye dönük olarak alınmasında süre 2 yıldan 10 yıla çıktı. Thd Genel Başkanı Turhan Çakar, bugüne kadarki uygulamalarda, bankalar tarafından yılık üyelik aidatı adı altında kart sahiplerinden talep edilen tüm aidatların hakem heyetleri ve mahkemeler tarafından sebepsiz zenginleşme hükümlerine göre değerlendirilerek 2 yıllık zaman aşımına tabi tutulduğunu hatırlatarak, "oysa genel hükümlerine göre alacak hakkının 10 yıllık zaman aşımına tabi olması gerekiyordu" dedi.

Yargıtay'ın, bu konuda çok önemli yeni ilke kararı verdiğine dikkat çeken Çakar, buna göre tüketiciler tarafından aidatların 10 yıl geriye dönük olarak talep edilebileceğinin altını çizdi.

Çakar, "Yargıtay 13. Hukuk Dairesi'nin bir uyuşmazlıkla ilgili verdiği 2011/4736 esas, 2011/11579 sayılı kanun yarına bozma kararı uyarınca, kredi kartlarından yıllık üyelik aidatı tahsil edilmesinin haksız şart niteliğinde olduğu ve geriye dönük olarak on yıl boyunca talep edilebileceği sabit" dedi.

Çakar'a göre, emsal niteliğindeki bu karar uyarınca; bundan böyle tüketiciler bankaların aldığı yıllık kredi kartı kullanım ücreti (aidat) kesilmesine karşı 10 yıl geriye dönük tüm kesintileri talep edebilecekler.

"GEÇMİŞTE BANKALARA ÖDENEN AİDATLARI BANKALARDAN İADE EDİLMESİNİ İSTEYİN"

Çakar açıklamasında, "Tüketicilerin geçmişte bankalara Ödemiş oldukları geriye dönük 10 yıllık tüm yıllık üyelik aidatlarının defaten kendilerine iade edilmesini istemelerini; aksi halde ödenmeyen bedellerin faizi ile birlikte tahsili için yasal yolların tüketicilere açık olduğu bir kez daha hem de kanun yararın bozma kararıyla sabit olmuştur" ifadelerini kullandı.Çakar, Thd'nin haklarını aramak isteyen vatandaşlara yardımcı olacağını açıkladı.


 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.