1. HABERLER

  2. BİSMİL

  3. Karneni Getir, Kitabını Götür
Karneni Getir, Kitabını Götür

Karneni Getir, Kitabını Götür

Bismil´de ´Geleneksel Karneni Getir, Kitabını Götür´ kampanyasıyla öğrenciler, kitap okumaya teşvik ediliyor.

A+A-

Bismil´de ´Geleneksel Karneni Getir, Kitabını Götür´ kampanyasıyla öğrenciler, kitap okumaya teşvik ediliyor. Karnesini götüren her öğrenciye hediye edilen kitaplarla çocuklara da sahip çıkılıyor.

Diyarbakır´ın Bismil ilçesinde "Geleneksel Karneni Getir, Kitabını Götür" kampanyası 3 yıldır sürdürülüyor. Karneleri verilen öğrenciler, kampanya kapsamında hediye edilen kitaplarını almak için İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne koşuyor.

ÖNEMLİ KİTAP PROJESİ

Burada 100 Temel Eser, Türk ve Dünya Klasikleri kitaplarının bulunduğu standı gezen öğrenciler, başarı şartı aranmadan, gösterdikleri karneleriyle hediyelerini alıyor. Kampanyayla şimdiye kadar öğrencilere 50 bin kitap hediye edilirken, bu dönem de 10 bin kitap aldık. Bismil Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak, üç yıl önce ilçede göreve başladığında öğrencilere kitap okuma alışkanlığını kazandırmak amacıyla projeyi başlattığını söyledi. Kitaba olan ilgi her geçen gün artıyor. Bugün saat 09.30 da başlattığımız kampanyamız 1 saat içinde 7 bin kitabın dağıtımını yaptık.

İlk başlarda kampanyayı bir defaya mahsus planladıklarını ancak aynı yılın ikinci döneminde herhangi duyuru yapmadıkları halde öğrencilerin kitap almak için geldiğini ifade eden Ak, öğrencilerin kitap okuma istekleri karşısında kampanyayı her dönem düzenleme kararı aldıklarını anlattı.

Ak, "Amacımız çocuklarımızı kitapla buluşturmak, yarınlarımızın teminatı gençlerimize okuma alışkanlığını kazandırmak. Çocuklarımızı okutuyoruz. Çocuklarımızın eline silahın, taşın, tehlikeli cisimlerin yerine kitap ve kalem yakışıyor." diye konuştu.

ÇOCUKLARIMIZ SAHİP ÇIKACAĞIZ

Çocuk ve gençlerin sahipsiz bırakılmaması gerektiğini vurgulayan Ak, sahipsiz gençleri kötü emellerine alet etmek isteyen şer odaklarının farkında olduklarını dile getirdi. Ak, şunları kaydetti:

"Milletini, vatanını, ailesini seven, topluma faydalı bireyler, bilimi insanlığa faydalı şekilde kullanabilecek bir gençlik, bir Asım´ın neslini kazanmak istiyoruz. Türkiye´nin, bölgemizin güçlenmesi, huzur ve barışımız, demokrasi kültürünün oturması ve yerleşmesi için çocuklarımızı kitap ile buluşturmak zorundayız. Bunun uğraşında olmak zorundayız. İçeriden ve dışarıdan şer güçleri, terör örgütleri, bu gençlerin beyinlerini yıkayarak, ellerine tehlikeli maddeler maalesef veriyor. Biz de bu anlamda çocuklarımıza yani geleceğimize sahip çıkacağız."

OKUMAYAN ÖĞRENCİ KALMASIN

Köy okullarında eğitim gören ve müdürlüklerine gelme imkanı bulamayan çocuklara da kitap gönderdiklerini anlatan Ak, ilçedeki her öğrenciye ulaşmayı hedeflediklerini belirtti.

Öğrencilerin her karne döneminde tekrar kitap alabileceğini ifade eden Ak, "Amacımız her evde bir kütüphane oluşturmak. Müdürlüğe gelemeyene de biz kitabı götüreceğiz. Okumayan bir öğrencimizin kalmaması lazım. Biz gençlerimize sahip çıkmazsak, geleceğimize sahip çıkmıyoruz demektir." şeklinde konuştu. Kitap okuma alışkanlığının, erken yaşta kazanılabildiğini vurgulayan Ak, "Çocuklarımızın kitap okumasını istiyoruz. İlköğretim çağındaki çocuklarımıza kitap okuma alışkanlığı kazandırmak için eğitimde de milli seferberlik ilan etmemiz lazım." dedi.

Kampanyanın bir hafta devam edeceğini duyuran Ak, bu süre boyunca belirli saat aralıklarında kitap dağıtmaya devam edeceklerini bildirdi. Ak, daha önce hayırseverlerin destekleriyle yürüttükleri kampanyayı bu dönemde Milli Eğitime tam destek veren Bismil Belediyesi destek verdi. İkinci dönem karne gününde tüm öğrencilerimize yani 35.172 öğrencimize kitap dağıtacağız.

BİZE KİTAP GÖNDERMELERİNİ İSTİYORUZ

5. sınıf öğrencisi Zeynep YAŞARER ise aldıkları kitapların okuma alışkanlığını geliştirdiğini söyledi. Kampanyanın, kitap alma imkanı bulunmayan öğrenciler için iyi olduğunu dile getiren Yaşarer, "Kampanyanın devam etmesini istiyoruz. Kitap gönderdikleri için Bismil Belediyesine ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz. Bundan sonra da bize kitap göndermelerini istiyoruz." ifadelerini kullandı.

İlkokul 3. sınıf öğrencisi oğluyla kitap almaya gelen bir Veli, kampanyayı çok olumlu bulduklarını belirterek, "Bazı ailelerin kitap almaya gücü yetmiyor. Kitapların manevi değeri de büyük. Kitap okuyan ile okumayan çocuklar çok farklı oluyor. Benim fazla kitap okuma şansım olmadı. O yüzden çocuğuma okutmak istiyorum. Kampanyayı canı gönülden destekliyorum." diye konuştu.

 

Kitap dağıtımında konuşan Bismil ilçe Milli Eğitim Müdürü Aydın Ak: “Okumak, düşünmek, yazmak ve resmetmek insanı var eden, anlamlı kılan ve geleceğe taşıyan eylemlerdir. İnsan hep düşünmüş, hayatı sorgulamış ve bunun sonucunda kendini, düşündüklerini değişik yollarla ifade etmiştir. Bu ifade bazen bir söz, bazen bir yazı, bazen bir resim, bazen de müzikle can bulmuştur, hayat olmuştur. Ben bu yolda genç ve dinamik öğrencilerimizin duygularını, heyecanlarını, düşüncelerini ve hayallerini önemsedim, dile getirebilmelerine fırsat oluşturdum. Çünkü çocuklarımıza hedef aşılarsak, özgüven verirsek her şeyi başarabilirler. Bizim gücümüz, milletimizin umudu gençlerdir. Biz gençlerimize yol açtık ve başaracaklarına inanıyoruz’’ dedi.

Tatil sürecini en iyi şekilde değerlendirmeniz temennisiyle iyi tatiller diledi.2018-karneni-getir-(2).jpg2018-karneni-getir-(4).jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.