1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Hizbullah sanıklarına 'ölümüne müebbet'
Hizbullah sanıklarına 'ölümüne müebbet'

Hizbullah sanıklarına 'ölümüne müebbet'

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen aralarında Hacı İnan'ın da bulunduğu Hizbullah davasında 3'ü firari 8 sanıkla ilgili karar açıklandı.

A+A-

1'i tutuklu 27 sanığın yargılandığı 12 yıllık davada, İnan ile 3 firari sanığın da aralarında yer aldığı 8 kişiye, ''ölünceye kadar'' ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verildi.

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, tutuklu sanık Cevat Işıklı rahatsızlığı nedeniyle katılmadı. Bu rahatsızlığa ilişkin sağlık raporu, Işıklı'nın avukatı tarafından mahkeme heyetine sunuldu. Duruşmaya gelmeyen diğer sanıkları da avukatları temsil etti.

Daha önce mahkemece haklarında ''yakalama emri'' çıkarılan sanıklar İlyas Kutulman, Burhan Ekineker, İbrahim Evliyaoğlu ve Abit Taşan'ın henüz yakalanamadıklarının tutanağa geçirildiği duruşmada esasa ilişkin görüşü sorulan Cumhuriyet Savcısı Ümit Zafer Çolak, daha önce sunulan mütalaayı tekrar ettiğini söyledi.

-Habur'dan giriş yapan PKK mensuplarıyla aynı uygulama talebi-

Duruşmada, savcılık mütalaasına karşı son diyecekleri sorulan sanık avukatları, müvekkillerinin beyanlarına katıldıklarını belirterek, lehe olan hükümlerin uygulanmasını istediler.

Sanıklardan Nizamettin Arık'ın avukatı Adnan Yıldız, Kandil ve Mahmur bölgesinden gelerek Habur sınır kapısından Türkiye'ye giriş yapan PKK mensuplarına yapılan yargısal uygulamanın, müvekkili Arık ile dosyanın diğer sanıklarına da uygulanmasını talep etti.

-8 sanığa ''ölene kadar'' ağırlaştırılmış müebbet-

Dosyayı karara bağlayan mahkeme heyeti, sanıklar Hacı İnan, Emin Ekici, Abdulsettar Yıldızbakan, Burhan Ekineker, İlyas Kutulman, İbrahim Evliyaoğlu, Mehmet Bayram Eren ve Sabahattin Alkan'ın, ''Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının tamamını veya bir kısmını ortadan kaldırmaya kalkışmak'' suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmasına karar verdi.

Bu sanıkların katıldıkları eylemlerin nitelik ve yoğunluğu, adam öldürme eylemlerinin ortaya çıkan ve telafi edilemez ağır sonucunu da dikkate alarak, bu sanıklar hakkında indirim uygulanmadığını belirten heyet, ''Ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum olan terör suçluları, koşullu salıverilme hükümlerinden yararlanamaz. Bunlar hakkında ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ölünceye kadar devam eder'' hükmünü içeren Terörle Mücadele Kanununun 17/4. maddesinin uygulanmasını kararlaştırdı.

Sanıklar Hacı İnan, Emin Ekici, Abdulsettar Yıldızbakan, Mehmet Bayram Eren ve Sabahattin Alkan hakkında, verilen ceza miktarı ve kaçma şüphesi nazara alınarak ''yakalama kararı'' çıkarılmasına da karar veren mahkeme heyeti, firari sanıklar İlyas Kutulman, Burhan Ekineker ve İbrahim Evliyaoğlu hakkında verilen ''yakalama emri''nin devamını da hükme bağladı.

Savunmaları alınmayan tutuklu sanık Cevat Işıklı ve Abit Taşan hakkındaki davanın ayrılarak, başka bir dosyaya kaydına ve Cevat Işıklı'nın tutukluluğunun devamına hükmeden heyet, sanıklardan Ramazan Tekin hakkında aynı suçtan dolayı Adana 1 No'lu Devlet Güvenlik Mahkemesinde de dava açıldığı ve mahkemenin 22 Mart 2001'de sanığın cezalandırılmasına karar verdiğini belirterek, söz konusu davanın bu davayla aynı nitelikte olması nedeniyle Tekin yönünden davanın reddine karar verdi.

-Topluma Kazandırma Kanunundan yararlanma talebine ret-

Mahkeme heyeti, sanıklar Mehmet Cemil Erez, Emin Ekici, Mehmet Kanlıpıçak, Ali Atım, Mehmet Bayram Eren, Hüseyin Hilmi Hocalar, Ahmet Kontuk, Nizamettin Arık ve Murat Kara'nın, Topluma Kazandırma Kanunu ve TCK'nın 221. maddesinden yararlanma taleplerinin, koşullar oluşmadığı gerekçesiyle reddine hükmetti.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.