1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. GAP İDARESİ, MEGA ÇIRCIR FABRİKASINDA ÇEKİM YAPTI
GAP İDARESİ, MEGA ÇIRCIR FABRİKASINDA ÇEKİM YAPTI

GAP İDARESİ, MEGA ÇIRCIR FABRİKASINDA ÇEKİM YAPTI

GAP İdaresi Başkanlığı Diyarbakır ili, Bismil ilçesinde modernize olarak tamamlanan Mega Çırçır Fabrikasında yer kamarası ve Drone ile çekim yaparak  fabrikası sahibi Musa Çelebi ile çırçır hakkında röportaj yaptı. 

A+A-

GÖRÜNTÜLER BİRLEŞMİŞ MİLLETLERE GÖNDERİLECEK

GAP idaresi Başkanlığı görevlileri tarafından Bismil Mega Çırçır fabrikasında, fabrikanın hem içerde hemde havadan çekimi yapıldıktan sonra veriler dijital ortamda Avrupa Birleşmiş Milletlere gönderilecek. 

Pamuk fiyatları konusunda bilgi veren Mega Çırçır fabrika sahibi Musa Çelebi, şu an Pamuk fiyatları kg 5,80 TL ‘den tüysüz tohum pamukları ise 6,00 TL aldığını söyledi. 

Bismil Mega Çırçır fabrikası sahibi Musa Çelebi yaptığı açıklamada, Bismil Köseli mahallesinde 51.000 m2  alan üzerinde kurulan fabrikanın 4.000 m2 kapalı alan, 5.000 m2 pamuk beton alanı ve 20.000 m2 pamuk açık alanı üzerinde modernizesi tamamlamış fabrikada, 76 rollerjin Çırçır Makinası, Ön temizleme üniteleri , mahlıç kiliner ve saatte 18 balya kapasiteli Pres Makinası ile fabrikada diğer sayamadığımız makineler bulunmaktadır. Dedi.

Bismil’de 23 tane Çırçır fabrikası bulunduğunu ifade eden Musa Çelebi, Pamuk deposu Bismil’de beyaz altının, doğru teknik ve teknolojik olanaklarla üretiminin yapılması amacıyla GAP Bölge Kalkınma İdaresi'nin desteğiyle Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından "Tarımsal Üretim yapan fabrikalarda Enerji Verimliliği Serüveni" projesi hayata geçtiği ifade etti. 

Diyarbakır’da her geçen gün üretimini arttıran ve buna bağlı olarak pamuk üretiminde iddialı hale gelen bir ilçemiz Bismil’de barajların bitmesi durumunda ekin alanlarının çoğalacağını ifade eden Musa Çelebi, Devam eden GAP Projesi’nin sulamaya açacağı alanlar ve özellikle Silvan Projesi hayata geçmesi ile kütlü pamuk üretim alanında 3 kat daha artmış olacak..” dedi.

Pamuğu fiyat dalgalanmaları ve alternatif ürünlere karşı koruyacak destekleme gelmesi gerektiğini ifade eden Musa Çelebi, Pamuk ülke için olmazsa olmazlarımızdan biridir. Ekonomide kritik hammadde olan pamuk gözümüz gibi bakmalı, adeta pamuğa sarmalıyız. Pamuğun kralı Diyarbakır’da neden değerini bilemiyoruz acaba?  yerimiz mi dar yoksa aklımız mı kıt? Diyarbakır pamuğu İzmir ile eşdeğerdedir. Fakat pamuk hasat edilirken nemli toplanıyor. Açmasını beklemiyoruz. Bu nedenle kalitesini kendi elimizle düşürüyoruz. Dedi. 

Musa Çelebi yaptığı açıklamanın devamında  pamuğun daha kaliteli olması için, 
1-Pamukta üretim, hasat ve çırçır süreçleri bakanlıkta toplanması,
2-Çiftçiye; sulama, gübreleme, ilaçlama ve özellikle hasat eğitimi verilmesi;
3-Emanet sistemi kalksın, lisanslı depoculuk yaygınlaşsın.
4-Çırçır fabrikaları modernize edilsin, standart getirilsin. 
5-İzmir ve Adana gibi, Diyarbakır Ticaret Borsası fiyat belirlesin, Sanayici Dernekleri kurulsun. Pamuk ekimi az olduğunda Çırçır sanayisi sıkıntı yaşıyor. Pamuk ekim alanları çok olduğunda Çiftçi sıkıntı yaşıyor.
6- Pamuk alımında standartlar olmalı, Çırçır fabrikalarda randıman sistemine geçirilmeli, kaliteli pamuk üretenle, randımanı düşük, nemli pamuk fiyatı aynı olmaz. Kaliteli pamuk üreten çiftçiye haksızlık yapılmaktadır. Mal kaliteye göre, değerinde alınmalıdır. Dedi. 

7- Hükümet tarafında pamuk hasat makineleri destekleme kapsamına alınmalıdır. Bu hasat makinelerinin çok pahalı olması nedeniyle çoğu çiftçilerin alım gücü yok. Daha kaliteli pamuk İçin, Balyalı Pamuk Hasat makineleri destekleme kapsamına alınması gerektiğini ifade etti.

64-007.jpg65-018.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum