1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Felcin en yaygın nedenlerinden biri sigara
Felcin en yaygın nedenlerinden biri sigara

Felcin en yaygın nedenlerinden biri sigara

Türkiye'de yılda yaklaşık 200 bine yakın inme vakasının görüldüğünü belirten uzmanlar, ortalama 3 dakikada bir kişi inme geçirdiğini ve inme (beyin feci) ülkedeki ölüm nedenleri arasında 3'üncü sırada yer aldığını belirtiyor.

A+A-

"29 Ekim Dünya İnme Günü" münasebetiyle açıklamalarda bulunan Prof. Dr. İbrahim Halil Kurt, yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol, atriyal fibrilasyon (AF) ve sigara, inmenin en önemli risk faktörleri olduğunu ifade etti.

Beyin felci, beyin atardamarlarının herhangi bir nedenle tıkanması sonucu bireyin hareket, his ve/veya algılama yetilerinin bir kısmını ani olarak kaybetmesi olarak tanımlandığını söyleyen Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Halil Kurt, risk faktörleri hakkında önemli bilgiler verdi:

"Yaşlanma, cinsiyet, yüksek tansiyon, diyabet (şeker hastalığı), yüksek kolesterol düzeyi, aile hikayesi, hareketsiz yaşam tarzı, kilo fazlalığı, sigara kullanım gibi risk faktörleri kalp hastalığını hazırlayan başlıca etmenlerdir. İnme geçiren hastaların dörtte üçü 60 yaş civarındadır. İnme riski 60 yaş sonrasında her 10 yılda 2 kat daha artar. 55 yaş üzeri erkeklerde kadınlara göre daha yaygın görülür. Yaş ilerledikçe ötelenmiş risk nedeniyle inme oranı kadınlarda da artar. Daha önce geçirilmiş iskemik inme ve geçici inme sonrası tekrarlanma riski oldukça yüksektir."

"Sigarayı bırakanlarda ise inme riski beş yılda belirgin derecede azalır"

Uzun süren ciddi sakatlıklara yol açması nedeniyle, inmenin oluşumunu engellemenin tedavisinden daha fazla önem arz ettiğini belirten Prof. Dr. İbrahim Halil Kurt şöyle devam etti:

"Yüksek kan basıncı, yüksek kolesterol ve sigara inmenin en önemli risk faktörleridir.  Bununla birlikte yaşla birlikte artan atriyal fibrilasyon riski inmenin en önemli nedenlerindendir. Sigara iskemik inme riskini yüzde 25 ila yüzde 50 oranında artırır. Sigarayı bırakanlarda ise inme riski beş yılda belirgin derecede azalır."

"Sigara içenlerde kalp hastalığı riski, içmeyenlere göre 2 ila 5 kat fazladır"

Sigaranın içerisinde 4 binden fazla kimyasal bileşik bulunduğunu belirten Kurt, "Bu kimyasalların 60'ı kanserojendir. Nikotin bağımlılık yapıcı etkisi dışında miyokardiyal fibrozis riskinde de artışa yol açabilmektedir. Katran ve karbon monoksit kalp hastalığından sorumlu başlıca kimyasallardır. Sigara kalp hastalıklarının başlıca sebebidir. Sigara içenlerde kalp hastalığı riski, içmeyenlere göre 2 ila 5 kat fazladır. Sigara içenlerde içmeyenlere oranla atriyal fibrilasyon riski daha yüksektir. Sigarayı bırakanlarda ise bu oran azalmaktadır." dedi.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.