1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Düğün magandalarına önlem
Düğün magandalarına önlem

Düğün magandalarına önlem

yaz aylarının gelmesiyle düğün, nişan ve kutlama gibi etkinlikler artarken, İçişleri Bakanlığı bu organizasyonlarda havaya ateş açılmasının engellenmesi için valilikleri uyardı.

A+A-

İçişleri Bakanlığı tarafından geçen yıl 81 ilin valisine düğün magandalarını önlemeye yönelik genelge gönderilmişti, genelge kapsamında denetimlerin artırılması istendi.

Bakanlık, düğün, nişan ve benzeri etkinliklerde silah kullanılmayacağına dair organizasyon sahiplerinden taahhütname alınması, hazırlanan farkındalık afişlerinin organizasyon yerlerine asılması, organizasyonlarda kolluk görevlisinin silahı ile havaya ateş etmesi halinde hakkında derhal disiplin işlemlerinin başlatılması hakkında geçen yıl illere gönderilen genelge kapsamında uygulamaya konulan valilik genel emirlerinin hassasiyetle uygulanması, bu konuda denetimlerin artırılmasını istedi.

Genelgede, ülke genelinde bayram, düğün, uğurlama, spor müsabakası gibi kutlama faaliyetlerinde valiliklerce alınması istenen önlemleri sıralanmıştı.

Bakanlığın geçen yıl gönderdiği ancak bu yıl için de geçerli olan önlemler şu şekilde:

"Düğün sahiplerinden silah kullanılmayacağına dair taahhütname alınacak

Düğün, nişan gibi kutlamalara izin verilirken silah kullanılmaması, havaya ateş açılmaması hususlarına ilişkin organizasyon sahiplerinden taahhütname alınacak.

Düğünlere mutluluğa kurșun sıkma geleceği karartma afişleri asılacak

Organizasyon sahipleri tarafından açık alanlarda yapılacak kutlamalarda havaya ateş açılmaması/silah kullanılmamasına yönelik farkındalık oluşturmak amacıyla hazırlanan "Mutluluğa Kurșun Sıkma, Geleceği Karartma" yazılı afişler, davetlilerin görebileceği şeklide alanlara asılacak.

Silahı ile havaya ateş açan kamu personeli hakkında disiplin işlemi başlatılacak

Kamu personelinin katıldığı organizasyonlarda silahı ile havaya ateş açtığı tespit edilirse hakkında derhal disiplin işlemi başlatılacak. Soruşturma esnasında bu kamu görevlileri hakkında idari para cezası uygulanıp uygulanmadığına özellikle dikkat edilecek. Muhtarlar bölgelerinde havaya ateș açıldığını öğrendikleri anda kolluk birimlerine ihbarda bulunma yükümlülüklerini yerine getirecek.

Bakanlıktan valiliklere kontrolleri arttırın uyarısı

Valiliklerce, bu önlemleri içeren “genel emirler” yayımlandı. Bakanlık valiliklere gönderdiği bir genelgeyle, yaz aylarında düğün ve organizasyonların artacağını göz önünde bulundurularak, genel emirlere uygun olarak söz konusu etkinliklere yönelik önleyici tedbirlerin gözden geçirilmesini, kontrollerin arttırılmasını, mahallin şartlarına göre ilave tedbirlerin alınmasını istedi.

Ayrıca bu denetimlerin bizzat valiler, kaymakamlar ile kolluk kuvvetleri tarafından önemle takip edilmesi, herhangi bir aksaklığa mahal verilmemesi uyarısında bulunuldu.

Kutlamalarda yaşanan üzücü olay sayısı yüzde 18.5 azaldı

Bakanlığın valiliklerden almasını istediği bu önlemler, yaşanan üzücü olay sayılarının azalttı. 2018 yılı Eylül ayı ile 2019 Haziran aylarında meydana gelen olay sayısı bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 18.5’luk bir düşüş görüldü."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.