1. HABERLER

  2. TUNCELİ

  3. Diyarbakır sağlıkta çağ atladı
Diyarbakır sağlıkta çağ atladı

Diyarbakır sağlıkta çağ atladı

Doğu ve Güneydoğu illerinde sağlık alanında yapılan yatırımlara her geçen gün bir yenisi ekleniyor.

A+A-

Yatırımlar sayesinde kaliteli hizmetin sunulduğu başta Diyarbakır olmak üzere bölge illerinde ekipler canla başla çalışıyor. Diyarbakır'da son yatırımlar ve yeni araçlarla birlikte şehrin istenilen noktasına en geç 10 dakikada ambulans ulaşabiliyor. Son olarak Diyarbakır'ın Sur ve Bağlar ilçesinde araçların giremediği dar sokaklar düşünülerek motosiklet ambulans hizmete başladı.

 

Diyarbakır İl Sağlık Müdürü Sait Avar, ilk yardım hizmeti verecek 3 yeni ambulansı tanıttı. 4 yaralıyı bir anda taşıyabilen ambulansın yanı sıra trafiğin sıkışık olması halinde olay yerine intikal edecek 112 motosikleti ve normal ambulans aracı hakkında bilgi verdi. Diyarbakır’da 1998 yılından itibaren ambulans hizmetlerinin aktif olarak verilmeye başlandığını ifade eden Avar, “Ambulansların yönlendirildiği 112 Komuta Kontrol Merkezi, 12 merkez acil sağlık hizmetleri istasyonu, 13 ilçe entegre acil sağlık hizmetleri istasyonu, 4 merkez hastane entegre istasyonu ve bir helikopter ambulans olmak üzere 30 adet acil sağlık hizmeti istasyonuyla hizmet veriyoruz.” dedi. Acil hizmet verilmesiyle ilgili bir adet motosiklet bulundurulduğunu söyleyen Avar, Ambulans Servisi Başhekimliğine bağlı olarak şu an itibariyle 32’si doktor 318 kişinin çalıştığını anlattı. Diyarbakır genelinde 54 acil yardım ambulansı, bir Mobil Komuta Kontrol Merkezi Aracı ve 3 Ulusal Medikal Kurtarma Ekip (UMKE) aracı, bir paletli ambulans, bir çoklu hasta taşıma ambulansı ve helikopter ambulansla hizmet verdiklerini kaydetti.
 
“GÜNLÜK 10 BİN ÇAĞRI ALIYORUZ”
 
Komuta Kontrol Merkezi’ne günlük çağrı sayısının ortalama 10 bin olduğunu ifade eden Avar, bunların 250’sine ambulans ve tıbbi danışmanlık hizmeti verilebildiğini anlattı. Geçen sene 76 bin 62 kişinin acil sağlık hizmetlerinden yararlandığını dile getiren Avar, şunları söyledi: “Bu vakaların 58 bin 513’üne medikal, 5 bin 629’u ise trafik kazasından oluşmaktadır. 2 bin 840’ının yaralamalı vakalar oluşuyor. 7 bine 206’sına yerinde müdahale edildiğini 35 bin 700’ünü ise hastaneye sevk ettik. 19 bin 595 vakanın ise hastanelere naklettik.”
 
Günlük 10 bin çağrının çok yüksek bir rakam olduğunu söyleyen Avar, yıllık 3 milyon 650 bin çağrı manasına geldiğini dile getirdi. Bu rakamın çok yüksek olduğuna dikkat çeken Avar, gereksiz yere komuta kontrol merkezinin rahatsız edildiğini kaydetti.
 
Bu yılın başından itibaren şu ana kadar 11 bin 777 vakaya müdahale edildiğine de vurgu yapan Avar, bunların 9 bin 746’sına medikal, 709’unun trafik kazaları ve 358’inin yaralamalı vakalardan oluştuğuna dikkat çekti.
 
Diyarbakır’dan çevre illere 2011 yılında 447 hastanın nakledildiğini ifade eden Avar, “Bunlardan 235’i helikopter ambulansla, 108'i ise uçak ambulansla nakledilmiştir. Helikopter ambulans ilimize 2009 yılı Şubat ayında geldi. 2009 yılında 234, 2010 yılında 351, 2011 yılında 235 ve 2012 yılında ise şu ana kadar 28 olmak üzere toplam 848 vakayı taşıdık.” şeklinde konuştu. 5 uçak ambulansın hizmet verdiğini söyleyen Avar, 2011’de 108 vakanın uçak ambulansla gönderildiğini anlattı. Helikopter ambulansla ise 235 vakaya hizmet verildiğini dile getiren Avar, 2012’de 28 kişinin ambulans helikopterlerle hizmet verildiğini, 22 vakaya da uçak ambulanslar gönderildiğini belirtti.
 
“VAKALARA EN GEÇ 10 DAKİKADA ULAŞIYORUZ”
 
Diyarbakır’da ilk yardım ihtiyacı olması halinde vakaya kısa sürede ulaştıklarını ifade eden Avar, vakaların yüzde 85’ine 10 dakikada ulaşabildiklerini ifade etti. Diyarbakır’a bağlı Hani ve Eğil ilçelerinde şu ana kadar uzman doktorun hizmet vermediğine işaret eden Avar, şu an itibariyle kadroların açıldığını ve bazı doktorların da hizmet vermeye başladığını söyledi.
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.