1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diyarbakır kültür varlıkları açısından dünyanın en zengin şehirlerinden biri
Diyarbakır kültür varlıkları açısından dünyanın en zengin şehirlerinden biri

Diyarbakır kültür varlıkları açısından dünyanın en zengin şehirlerinden biri

Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Vakıflar Haftası nedeniyle Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde program düzenlendi.

A+A-

Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından "Vakıflar Medeniyeti Kudüs Temalı Vakıflar Haftası" nedeniyle Cahit Sıtkı Tarancı Kültür Merkezi'nde program düzenlendi.

Programa Diyarbakır Vali Yardımcısı Tuba Koşal, Diyarbakır Belediye Başkanı Cumali Atilla, Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Metin Evsen ve birçok vatandaş katıldı.

Programda, Başbakan Yardımcısı Veysi Kaynak ve Vakıflar Genel Müdürü Dr. Adnan Ertem'in mesajları okundu.

Daha sonra bir konuşma yapan Diyarbakır Vakıflar Bölge Müdürü Evsen, Sur ilçesinde yaşanan olaylarda 20'e yakın eserin zarar gördüğünü ve yakılıp yıkılan tüm eserlerin restore edileceğini söyledi.

Evsen, Vakıflar Haftası'nın bu yıl genel müdürlükleri tarafından belirlenen "Kudüs" teması çerçevesinde kutlandığını belirtti.

Diyarbakır'ın dinlerin, dillerin ve medeniyetlerin kutsal şehri olduğunu ve İslam şehri olan kentin vakıf kültür varlıklarıyla açık hava müzesi niteliğinde olduğunu belirten Evsen, "Hazreti Ömer'in savaşmadan anahtarlarını teslim aldığı şehir Haçlılar tarafından işgal edildi ve daha sonra Selahaddin Eyyubi tarafından tekrar kurtarıldı. Yahudi Siyonistler tarafından maalesef Müslümanların kimliği olan vakıf kültür varlıkları tahrip edilip, yıkılmaya çalışılmaktadır. Kudüs gibi Diyarbakır da mimari ve sanat tarihi açısından bakıldığında vakıf kültür mirasıyla bir vakıf şehridir. Diyarbakır, kültür varlıkları açısından dünyanın en zengin şehirlerinden biri. Camileri, hanları, hamamları, medreseleri, kervansarayları, bedestenleri ve diğer eserleriyle müze niteliğinde." dedi.

Evsen, "Sur ilçemizde yaşanan terör saldırılarında 20 eserimiz zarar görmüştür. İsrail'de İslam eserlerine yapılan saldırı ile Diyarbakır'daki İslami eserlere yapılan saldırının amacı ve anlamı aynıdır. İki anlayışın amacı da Müslümanların bıraktığı mirası ortadan kaldırmaktır. Allah Müslümanların eliyle zalimlere fırsat vermeyecektir. Terör olaylarından dolayı yıkılıp yakılan tüm eserlerimizi restore ediyoruz." şeklinde konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.