1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dicle EDAŞ hakkında Danıştay'a başvurdu
Dicle EDAŞ hakkında Danıştay'a başvurdu

Dicle EDAŞ hakkında Danıştay'a başvurdu

Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu, Dicle EDAŞ'ın bölge çiftçisinin desteklemesine "elektrik borçları" gerekçesiyle bloke koyması üzerine Danıştay'a başvurdu.

A+A-

Dicle EDAŞ'ın bölge çiftçisinin desteklemesine "elektrik borçları" gerekçesiyle bloke koymasına tepki olarak Diyarbakır Yenişehir Ziraat Odası Başkanı Süleyman İskenderoğlu Danıştay'a başvurdu.

Dicle EDAŞ hakkında Danıştay'da dava açtığını belirten İskenderoğlu, bu davanın takipçisi olacağını sözlerine ekledi.

Oda olarak çiftçileri temsil ettiklerine değinen İskenderoğlu, "Çiftçilerimiz için Diyarbakır İdare Mahkemesi vasıtasıyla Ankara'da Danıştay'da dava açtım. Dicle EDAŞ'ın koymuş olduğu haksız ve hukuksuz blokenin ve bu işin arkasını bırakmayacağımızı belirtmiştim." dedi.

"Yargıtay'a ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar gideceğim"

Çiftçilerin hak ve menfaatlerini korumak zorunda olduğunu dile getiren İskenderoğlu, "Eğer bu işi yapmıyorsak ziraat odasının kapısına kilit vurup evimize gitmemiz gerekiyor. İşim çiftçiyi korumaktır. Yargı ve idare yoluyla dava açtım. Önümüzdeki hafta ise asliye ve ceza mahkemelerinde dava açacağım. Gerekirse Yargıtay'a ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine kadar gideceğim. Bu işin takipçisiyim. 5 milyondan fazla çiftçi üyemiz var. Avukatımız aracılığıyla davayı açtık. Üzerinde duracağız." şeklinde konuştu.

"DEDAŞ, referandum öncesi çiftçi ile hükümeti karşı karşıya getirdi"

Deve Geçidi'nin ana kanalı üzerinde de açıklamalarda bulunan İskenderoğlu, şunları söyledi: "Gördüğünüz kanal üzerindeki koyuncular prizi. Bu prizden su alınarak çatallardan sağa ve sola, araziye su dağıtılır. Buradan çağrıda bulunuyorum. Ey DEDAŞ! Elektrik burada nerede kullanılıyor? Gelsinler bu araziyi tespit etsinler. Bir metrekare enerji kullanılan bir arazimiz varsa blokeyi koysun. Zulümdür, bunun başka izahatı yoktur. Çiftçi ve üreticiye yapılan zulümdür. Yani ben bu işin peşini bırakmıyorum. Hükümet çiftçiye destek verdi, DEDAŞ ise bloke koyarak referandum öncesi çiftçi ile hükümeti karşı karşıya getirdi."

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
3 Yorum