1. HABERLER

  2. POLİTİKA

  3. "Copta 'Burada Allah Yoktur' Yazıyordu"
"Copta 'Burada Allah Yoktur' Yazıyordu"

"Copta 'Burada Allah Yoktur' Yazıyordu"

Mardin milletvekili Ahmet Türk 12 Eylül döneminin Diyarbakır Cezaevi'nde yaşadıklarını anlattı.

A+A-

Mardin milletvekili Ahmet Türk, konuk olduğu Doğru Açı programında Belkıs Kılıçkaya'ya, 12 Eylül'de mahkum edildiği Diyarbakır Cezaevi yüzünden, iç ve dış dünyasında nelerin değiştirdiğini anlattı.

"DİYARBAKIR CEZAEVİ, NAZİ KAMPINDAN DAHA AĞIRDI!"

Ahmet Türk, Diyarbakır Cezaevi'ni, Nazi kamplarına benzetti... ''Çok film izledim, İkinci Dünya Savaşı'na ve Naziler'e dair. Size samimiyetle söylüyorum, o kamplarda insanları aç bırakmışlar, yok etmişler ama Diyarbakır Cezaevi'nde yaşananlar daha ağırdır. Pislik içindeki betonun üzerinde ısınmak için sırt sırta verirdik. 24 saat işkence vardı. Gardiyanların ellerindeki sopalarda 'Allah yok Peygamber tatile çıktı' yazardı"

Türk, bütün insanlık dışı bu muameleye karşılık ''Allah'ım canımı al'' dediğini ama yine de bir kin ve hınç duygusuyla çıkmadığını anlattı.  ''Lağım üzerinde yattık, 56 marş ezberlemiş olarak çıktım. Dışarı çıktıktan sonra aylarca akşamları marşları tekrarladım, tekrar girersem hiç olmazsa marşlar hazır olsun diye''

Türk, cezaevinden çıkışta çok kimsenin artık davasına daha sıkı sıkı bağlanarak bir mücadeleye geçtiğini söyledi. 12 Eylül'ün ve 12 Eylül dönemi cezaevlerinin, Türkiye'deki bütün siyasi görüşlerden insanlar üzerindeki değişik tezahürlerini izlediğini  anlatan Türk, ''Ülkücülerden de cezaevinden çıktıktan sonra siyasi duruşunu gözden geçiren insanlara rastladım'' dedi.

Ahmet Türk, 12 Eylül darbesinin sadece Kenan Evren üzerinden değil dönemin bütün aktörleriyle ele alınması gerektiğini buna karşılık mahkemede müdahil olacağını söyledi.  Türk, "Evet, darbede sağcılar solcular büyük acılar çekti ama esas büyük acıyı Kürtler çekti" diye konuştu.


 Haberler

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.