1. HABERLER

  2. BİSMİL

  3. Çocuklarımızı Kur'an'la buluşturalım!
Çocuklarımızı Kur'an'la buluşturalım!

Çocuklarımızı Kur'an'la buluşturalım!

Okulların kapanmasıyla tüm Türkiye'de Kuran Kursları başlarken Bismil'deki Kuran kursu hocaları, ailelerin büyük bir sorumluluk altında olduğunu belirterek, çocuklarımızı camiye göndermekle sorumlu olduğumuzun altını çizdi.

A+A-

             Okulların kapanmasıyla beraber camiler çocuklarla dolup taşarken, Bismil'deki kuran kursu hocaları ve cami imam hatipleri çocuklarımızı mutlaka camiye göndermemiz gerektiğini ifade etti.

Kur'an Kursu hocaları, eğitimin ilk önce ailede başladığını, camilerin de yaygın bir eğitim kurumları olduğunu belirtti. Kuran kurslarında öğrencilerin sadece kuran öğrenmediğini, bunun yanında Peygamber Efendimizi, Kuran'ın insanlar için biçtiği ahlak modelini ve ibadetleri de öğrendiklerini dile getirdi.

"Kuran Kursları Çocuklar İçin Bir Temel Oluşturur"
Çocukların kuran kurslarında öğrendiklerinin kendileri için bir temel bilgi oluşturacağını söyleyen Bismil Kur'an kursu hocası Ahmet Kalkan, "Bütün bunlar okula devam edecekleri zaman öğrenciler için bir temel oluşturacak. Okullarında gördükleri din ve Kuran derslerine burada öğrendikleri bilgiler yardımcı olacak. Ayrıca burada öğrendikleri bilgiler bundan sonraki hayatlarında da kendilerine devamlı lazım olacak" dedi.

Aileleri çocuklarını sıkmamaları hususunda uyaran Kalkan, "Çocuk eve gittiğinde ailesi ona neler öğrendiğini sormalı, çocuklarıyla birlikte ders çalışmalıdırlar. Bu şekilde hem kendi bilgileri tazelenmiş olur hem de çocuklar derslerini pekiştirmiş olurlar" diyerek ailelerin çocuklarının neler öğrendiklerini sormaları gerektiğini ifade etti.

Çocukları sokaklarda çalışan ailelere de çağrıda bulunan Kalkan, çocukların satıcılık yapmasının onların eğitimine mani olmaması gerektiğinin altını çizerek, "Eğer çocuklarının çalışma mecburiyetleri varsa ders saatleri dışında bunu yapsınlar. Çocuklar buradan eğitim aldıkları takdirde kendilerini olumlu yönde etkileyecektir. Toplumda ve aile içinde huzur olacak. Ailedeki yanlış tavırlar daha az olacak. Bu sebeple herkes çocuğunu camiye göndermelidir" ifadelerine yer verdi.

Camilerde açılan yaz Kur'an kursuna gelen öğrencilere, bazı esnaflar tarafından kek, gofret, meyve suyu gibi ikramlar yapıldığını belirten Kalkan, Öğle saatlerinde getirilen ikramlar, kurs hocası tarafından öğrencilere dağıtılıyor. dedi.

adsiz.20120701185848.jpg

"Her Yaştan Çocukları Kabul Ediyoruz"
Bütün yaş gruplarındaki herkesi camiye kabul ettiklerini dile getiren Bismil Müftüsü Hanifi Ballı "Gelen çocuklar çok küçük de olsa en azından cami atmosferini teneffüs etmeleri bile onlara yeter. Aileler özellikle bu mübarek 3 aylarda çocuklarını camiye göndermeyi ihmal etmesinler" çağrısında bulundu.

Bismil'de Kur'an kursu öğrencilerin sayısında artma var.

Bu artışta okulların tatil olmasının yanı sıra yaş sorununun ortadan kaldırılmasının da etken olduğunu ifade eden Bismil Müftüsü Hanifi Ballı, çocuklara en iyi eğitimi vermeye çalıştıklarını belirtti.

Çocukların camiyle buluşmasının üzerlerinde çok büyük olumlu etkilerin olduğunu dile getiren Ballı, "Çocuklar burada Kuran'ın yanında dini ve adabı muaşeret kanunlarını da öğreniyorlar. Toplumun içinde nelerin yapılıp nelerin yapılmayacağını öğreniyorlar. Burada kurs hocaları da çocuklarla arkadaş gibi oluyor. " dedi.

"Kur'an çocukları kötü alışkanlıklardan uzaklaştıran bir kitaptır. Kuranla tanışan bir çocuk kötü hal ve hareketlerini terk etmeye doğru gidecektir. Eğer çocuk bu yaşta Kuran öğrenmezse sünnet ile iç içe olmazsa bu çocuğun büyüdükten sonra Kuran'ı sevmesi, dine yönelmesi, namaz kılması çok daha zor olacaktır. Onun için bu yaştan itibaren çocuklarımıza Kuran ve Sünnet'i sevdirmeye gayret göstermeliyiz. Çocuklara Kuran'ı sevdirmeye, dini sevdirmeye gayret göstereceğiz. Bu çocukları kötü alışkanlıklardan kurtarmak için, sokakta internet salonlarında uzaklaştırmak için oyun ortamından uzaklaştırmak için de çaba sarf etmeliyiz. Bunun karşılığını da inşallah göreceğiz"

"Bir Anne ve Baba Çocuklarına Güzel Ahlaktan Daha Güzel Bir Miras Bırakamaz"
 Peygamberimiz bir hadisi şerifinde: 'Bir anne ve baba çocuklarına güzel ahlaktan daha güzel bir miras bırakamaz' diye buyurmaktadır" sözlerine yer verdi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.