1. HABERLER

  2. BİSMİL

  3. ÇIRÇIR FABRİKALARI MODERNİZE OLMAYA MUHTAÇTIR
ÇIRÇIR FABRİKALARI MODERNİZE OLMAYA MUHTAÇTIR

ÇIRÇIR FABRİKALARI MODERNİZE OLMAYA MUHTAÇTIR

Çırçır Fabrikaları Modernize Olmaya Muhtaçtır

A+A-

"Beyaz Altın" olarak adlandırılan pamuğun Bölge ekonomisine yön verdiğini ifade eden Ada-Mak Çırçır Makinaları üreticisi Muhammed Ekiz, Adana 1984 yılından beri Kütlü pamuk işletmek için, Çırçır Makine üreticiliği yaptığını ifade ederek, Çırçır makinaları modernizasyonu ile ilgili bilgi verdi. Ekiz, İlk etapta, doğuda fabrikanın modernize olması ve fabrikadan çıkan pamuklara özen gösterilmesi gerekiyor. Kalitesiz mal, İş tohumdan sonra fabrika ve işletmecilik anlayışından kaynaklanıyor. Aynı tohum kullanılsa da çırçır fabrikasından çıkan pamuklarda işleme kalitesi düşük olduğunda aynı kalitede pamuk ürünü çıkmaz.  Pamuk fabrikalarında aynı yatırımlar yapıldığı zaman kaliteler birbirlerine denk düşebilir. dedi.

 KALİTELİ PAMUK İÇİN ÖN TEMİZLE ŞART
Türkiye de kaliteli pamuk üretimi için ABD ve Çin’den gelen pamuktan daha temiz pamuk elde etmemiz lazım, böylece çırçır makinaların ön temizleme gruplarını daha modern olarak üretmemiz gerektiğini ifade eden, Muhammed Ekiz, Son 4 yılda yaptığım ön temizleme gruplarıyla Türkiye ‘de temiz pamuk işletmesi yapılıyor. Dedi. 
Çırçır fabrikaları Modernize olması gerekir.
Pamukta istenilen düzeye ulaşabilmek için üreticiden iplikçiye varıncaya kadar var olan sorunların çözüme kavuşturulması gerektiğini aktaran Ada-Mak Çırçır Makinaları üreticisi Muhammed Ekiz;  “Çırçır işletmelerinin çok büyük kısmı modernize olmaya muhtaçtır. Bu işletmelerin desteklenmesi gerekir. 20 yıl önceki fabrikalarda pamuk elle toplandığı el ile işleniyordu. Onu için basit makinalar vardı. Şuanda Pamuk biçerdöverlerle toplandığı için daha modern fabrikalarda işlenmesi gerekiyor. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte yeni makinalar zorunlu hale gelmiştir. Yeni makinalar sayesinde işçi sayı azmış olup kalite seviyesi yükselmiştir. Kaliteli pamuk üretimi için, Öntemizleme makinaları, Şiftleme, traşmaster, Dev Kliner ve Mahlıç makinaların olması şart olmuştur. Dedi.
Türkiye’de En çok kullanılan iki çeşit çırçır makinaları Rollergin, Savcın olduğunu ifade eden Muhammed Ekiz, Türkiye de en çok Rollergin tercih ediyor, bunun nedeni ise Rollergin işletme performansı ve daha uygun fiyata mal olduğunu ifade etti. 

601.jpg

PAMUK SEKTÖRÜ KALİTEDE "ADLANDIRMA" İSTİYOR
    Ada-Mak Çırçır Makinaları üreticisi Muhammed İkiz; Pamukta standarda geçilerek, her pamuğun bölgeye göre değil, kalitesine göre adlandırılmasını gerektiğini altını çizerek, pamuğun lisanslı depolara ve elektronik platformlarda işlem görmesi boyutu yaşanırken, menşei sınıflandırması mı kalite mi tartışmasını anlamlı bulmadığını ifade etti. Ada-Mak Çırçır Makinaları üreticisi Muhammed İkiz;  kaliteye göre sınıflandırmanın ancak doğudaki bütün çırçırlama fabrikalarının modernizasyon ve insan kalitesine yapılacak yatırımla ile gerçekleşebileceğini belirtti. Bismil ovasının kaliteli pamuğun çıkmaması Çırçır makinalardan değil, bölgesel bir fark ve bilinçsiz hasat yapılmada kaynaklandığını ifade etti. 
“Pamuk üretimi açısından Ege ve Güneydoğu'da aynı pamuk tohumu ekilmesine karşın, doğudaki toplama ve çırçır fabrikaları modernizasyon yatırımların tamamlanmadığı için kalite farkı oluştuğunu ifade eden Muhammed Ekiz,  Bu kalite farkı nedeniyle bir tek standart ile isimlendirmenin Türkiye pamuğunu olumsuz etkileyeceğini kaydetti.

Ada-Mak Çırçır Makinaları üreticisi Muhammed Ekiz, Pamuk toplama makinesinde yapılan hasattan sonra, pamuk çırçır fabrikalarına gidiyor. Ege Bölgesinde çırçır fabrikaları modernizasyonunu tamamladı. Ancak Doğu bölgelerinde sorunlar var. Bu nedenle Güneydoğu ile Ege pamuğunun aynı kalitede sınıflandırılması zor” dedi.
Ada-Mak Çırçır Makinaları üreticisi Muhammed Ekiz “İlk etapta, fabrikanın modernize olması ve fabrikadan çıkan pamuklara özen gösterilmesi gerekiyor. Orada ve buradaki tohum çeşitleri arasında çok fark yok. İş tohumdan sonra fabrika ve işletmecilik anlayışından kaynaklanıyor. Aynı tohum kullanılsa da çırçır fabrikasından çıkan pamuklarda işleme kalitesi düşük olduğunda aynı kalitede pamuk ürünü çıkmaz.  Pamuk fabrikalarında aynı yatırımlar yapıldığı zaman kaliteler birbirlerine denk düşebilir. Tüm fabrikaların toplama makinelerine uygun üretim yapar hale gelmesi sonrasında bazı şeyleri konuşabilir hale getirebiliriz. Diye konuştu. ”

BÖLGELER ARASI PAMUK İSİMLERİNİ KALDIRILMASI GEREKİR.
Mega Çırçır Yağ Sanayi iç ve Dış Tic. Ltd. Şti. Yönetim Kurulu Başkanı Musa Çelebi;  "Bismil Pamuğu kaliteli, bölgeler arası pamuk isimlerini kaldırılması gerekir. Amerika gibi standart uygulanmalı, Pamukta standarda geçirilmeli, Her pamuk kalitesine göre adlandırılmalıdır. Pamuk üretildiği bölgeye göre örneğin, Ege pamuğu, Güneydoğu pamuğu gibi isimlendirilmemesi gerekir. İzmir Borsasında 41 Renk preseli pamuk 10,30 TL alıcı bulunurken, Güneydoğuda preseli pamuk ancak 8,80 TL alıcı bulunuyor. Dedi. 

Mega Çırçır Yönetim Kurulu Başkanı Musa Çelebi, çırçır işletmelerine teşvik yapılmadığını ve işletmelerin modernize olması gerektiğini söyledi.
Pamukta istenilen düzeye ulaşabilmek için üreticiden iplikçiye varıncaya kadar var olan sorunların çözüme kavuşturulması gerektiğini aktaran Çelebi; "Çırçırcı tam bir üvey evlat. Her konuda herkes çırçırcıyı suçluyor. Teşvik yok, hibe yok ancak çırçır işletmelerinin çok büyük kısmı modernize olmaya muhtaçtır. Bu işletmelerin desteklenmesi gerekir. Çırçırcılara kimse sanayici demiyor. Tüccar demiyor esnaf demiyor ama gelen giden bilgili bilgisiz herkes eleştiriyor" şeklinde konuştu.

PAMUK FİYATLARI AZ
Mega Çırçır Yönetim Kurulu Başkanı Musa Çelebi, “Destekleme primleri en az 5 yıllık bazda açıklanmalıdır. Bu çiftçinin ve çırçırcının önünü görebilmesi açısından son derece önemlidir. Pamuk fiyatları çok düşük, çiftçi önümüzdeki yılda pamuğunu kaça satacağını bilmiyor. Fiyatta istikrar olması gerekir.  Çırçır fabrikası çiftçiye muhtaçtır. Pamukta fiyatta istikrar çok önemlidir.  Pamukta iyi bir fiyat olmasa pamuk üretimi yok seviyesine gelecektir. Peki, işletme kapasitesini artırmak veya modernize etmek isteyen çırçırcı bu durumda ne yapacaktır. Yeterli pamuk bulamayacaktır. Çırçır işletmesi ve çiftçinin önünü görebilmesi için bu şarttır. Dedi.

602.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.