1. HABERLER

  2. BİSMİL

  3. BİSMİLLİN TEPE BELDESİNDE XALTIKA SEYRO VEFAT ETTİ.
BİSMİLLİN TEPE BELDESİNDE XALTIKA SEYRO VEFAT ETTİ.

BİSMİLLİN TEPE BELDESİNDE XALTIKA SEYRO VEFAT ETTİ.

Bismillin tepe beldesinde ikamet eden Ramazan Korkmaz'ın Eşi Seyran Korkmaz 78 yaşında iken Tepe beldesinde hakkın rahmetine kavuştu. PEKİ KİMDİR SEYRAN KORKMAZ;Tepe'liler Xaltıka (Teyze) Seyro diyorlar. Azimli çalışkan, hazır cevap verebilen, şakacı

A+A-

PEKİ KİMDİR SEYRAN KORKMAZ;

Tepe'liler Xaltıka (Teyze) Seyro diyorlar. Tepe Aziz ve H Mehdi Güneş'in kız kardeşleri, Rahmeti Ramazan Korkmaz'ın eşi olan Seyran Korkmaz, Azimli çalışkan, hazır cevap verebilen, şakacı yardımsever bir bayandı. Tepe'de hareketlenen İslam davasına Xaltıka Seyro'nun çocukları da davaya katılmış ve gerçek siyasal İslam davasını benimsemişlerdi.

Xaltıka seyro ilk başlarda çocukların katılmasını istememesine rağmen, daha sonra o da davayı benimsemiş çocuklarına destek çıkmış, fedakar bir anneydi.

3-140.jpg

SEYRAN KORKMAZ'IN OĞLU MÜNİR KORKMAZ ANNESİ HAKKINDA YAZDIĞI YAZI;

Annelerimizin “özel hayatları” yoktu. Onlar sadece bizim “anne”mizdi. Başka bir işleri yoktu. sadece annelik yaparlardı. Bizim için çok çalışırdı. tarlalara giderdi. Bizim korkularımızı, kaygılarımızı emer; gözyaşlarımızı silerlerdi. “Bakımlı” değillerdi. Anneler “bakımlı” olmazdı. Onlar bize bakarlar, kendilerini unuturlardı. Biz hata yaptığımızda şefkatle ve ağlayarak döverlerdi. Bir dayak ancak bu kadar bizim için olabilirdi. Biz bunu anlardık. (Annelerimiz dövünce canımız o yüzden mi yanmazdı?)

Biz onları üzmemek için, biz onları rahatsız etmemek için uğraşmazdık. Biz kendimiz için yaşar, onlar da bize evlatları için yaşamayı öğretirlerdi.

ANNEMİZ ÖLÜNCE AKLIMIZ BAŞINA GELDİ.

Annelerimiz “yokmuş gibi” yaşardı. “Ben de varım” demezlerdi, ta ki ölünceye dek. Biz en çok annelerimizin ölümüne ağlarız. Ağlayarak bizi ayakta tutan annelerimiz, kendileri için ağladığımızı görmek istemeyecek kadar annelik zarafetine sahipti. Onlar bizim “mürvetimizi” görmek için yaşar, mürvetimizi görür ağlar ve bizim gözyaşlarımızı görmeden ölürlerdi. En son kendi parasıyla köyde ev inşa etmişti.Torunlarına ben bu evde 10-15 yıl kalsan yeter diyordu. 10-15 yıl değil 4 gün kaldı. Sabah saatlerinde abdest almak için banyoya gittiğinde yere düştü. Yüzüne su döktüler kendine geldi. Akşama doğru yine fenalaştı. Tepe Devlet hastanesine götürdük. Hastane bize kalp krizi geçirdiğini ve acilen Diyarbakır Araştırma hastanesine sevk edildi. Diyarbakır da hayata gözlerini yumdu. Babam 4 yıl önce vefat etmişti. Bir annemiz vardı. onu da kaybettik. Allah mekanı cennet eylesin.

BİR ÖMÜR BİTTİ, ANNEM GİTTİ...

Annem gitti belki ama mitokondrisi bende kaldı...

ENERJİ SANTRALI ANNEM

Tepe'de çalışkan ve mücadeleci Annem vefat etti. inanamıyorum.

Dolayısıyla anneler vefat edebilir ama anneler ölmez! Biz farkında olmadan, annelerimizi, gizli bir şifre gibi her hücremizin içinde taşırız.

04 Temmuz 2019 akşam vefat etti annem, elimden bir su tanesi gibi kayıp gitti...

          Anneniz vefat ettiğinde, kaç yaşında iseniz o yaşa kadar yaşadıklarınızı gözden geçiriyorsunuz. Artık naz yapacağınız, dizine başınızı koyacağınız, en gizli sırlarınızı paylaşacağınız, acınızı, sızınızı, derdinizi dökeceğiniz birini kaybediyorsunuz. Yani siz çocukluğunuzu kaybediyorsunuz.

Tepe beldesinde 2000 yıllarda İslami davada güvenlik güçleri tarafından aranıyordum. Annem ilk başlarda teslim olma dedi. senin ne suçun var. Siz Camide gençlere Kuran öğrettiniz. Kürt gençlerin İslami davaya sarılması için mücadele ediyor. ve Gençleri Kudüs'ün fatihi Selahattin Eyyubi gibi örnek almasını özeniyorsunuz. Soy isminiz gibi Korkmaz olun. Korkmayın sizin davanız haktır. diyordu ve bize destek çıktı. Tepe beldesinde 40-50 genç suçları camide gençlere Kuran öğretmek ve islami hayatlarından yaşamaktan başka suçları olmamasına rağmen hapse atılmış ve bazılarına 12 yıl ceza vermişlerdi.

Bizde İslami gençliğin en mühim ve en büyük görevi, İslam`ı bütünüyle hayatında yaşamak, sonra da insanları ona davet etmek olduğu bilincindeydik. diyor.  Xaltıka Seyro geride 10 çocuk (6 kız, 4 Erkek) bırakarak asıl yurdumuz olan Ahirete gitti. 

-----------------------------

Bismil Haber gazetesi olarak Allah tan rahmet yakınlarına başsağlığı dileriz. 

EM FATÎHEKÊ Bİ KURDÎ Lİ SER RİHÊ WÎ BİXWÎNİN:

XALTIKA SEYRO XWEDA WÎ Bİ REHMA XWE ŞA KE...

Em şîna Malbata Sıloka u Malbata Humut parve dikin û dibêjin; bira serê zarokên Xaltıka Seyro, nas û dostên wan û serê Tepîyan sax be... Û dîsa dibêjin; Xweda wî bi rehma xwe şa ke...

Ji ber ku Xaltıka Seyro bawermend bû, bi destûra we; em Fatîhekê bi kurdî li ser rihê Wî bixwînin:

1. BI XWEDA, EW Ê BIRIHM,

BI NAVÊ EW Ê DILOVAN!

2. Şikir û teqdîr ji Xwedê re, Mîrê aleman

3. ew ê Efûker, ew ê Dilovan.

4. wek Xwedayê mezin Ew di roja Qiyametê de Hakim e!

5. Ji Te re em dia dikin; ji Te em alîkarîyê rica dikin.

6. Me ji wê rêya rast dernexe –

7. ev rêya ew tê de meşîyan ya ku Te bi xelatên Xwe pîroz kiribû; ne ew ên ku ji xezeba [Te] zerar dîtine û ne ew ên ku rêya xwe şaş kirine!

AMÎN.

1-(2)-001.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum