1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. BİSMİL’DE SAHTE GÜBRE DENETIMI
BİSMİL’DE SAHTE GÜBRE DENETIMI

BİSMİL’DE SAHTE GÜBRE DENETIMI

BİSMİL’DE SAHTE GÜBRE DENETIMI

A+A-

Diyarbakır’ın Bismil ilçesinde, çiftçilerin içeriği uygun ve güvenli gübre alıp kullanabilmesi ve gübre bayilerin halka daha iyi ve kaliteli hizmet sunabilmesi için 29.03.2014 tarih ve 28956 sayılı ''Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği'' ile Pİyasaya Arz Edilen Gübrelerin İzlenmesine Yönelik Tebliğ ( 2017 / 17 ) " de belirtilen şartları sağlayıp , sağlamadıklarıyla ilgili İl Merkezi ve İlçelerimizde faaliyet gösteren gübre bayilerimizin denetim ve kontrolleri yapıldı.

Tarım ve Orman Bakanlığı adına yapılan denetimlerde Kalite Denetim Uzmanı Şenol Patır ve Hüseyin Ekiz Bismil ilçesinde Gübre denetimi yaptı.

Bismil’de faaliyet gösteren toplam 42 Resmî Gübre Dağıtıcısı bulunmaktadır. Gübre Bayileri Gübre Dağıtıcılık Belgesine sahiptir.

GÜBRE DAĞITICI BELGESİ OLMAYAN KİŞİLERİN GÜBRE SATIŞI YAPMALARI SUÇTUR.

Ayrıca Gübre Dağıtıcılık Belgesi olmayan merdiven altı Gübre satışı yapmak suç teşkil etmektedirler. Gübre Dağıtıcılık Belgesi olmayan kişilerin Gübre satışı yapıldığı tespiti halinde vatandaşların şikayet etmeleri gerekmektedir. Yasadışı Gübre satışları yapıldığı tespiti halinde mali şube polis ekipleri ve savcılık gerekli işlemlerin yapılacağı ifade edildi.

SAHTE VE TAKLİT GÜBREYE DİKKAT

Gübrelerin Piyasa Gözetimi ve Denetimi Yönetmeliği esaslarına göre düzenli olarak haftalık ve Aylık olarak Bismil İlçe Tarım Gübre birim sorumlusu Ziraat Mühendisi Abdullah Mirzaoğlu tarafından yapılıyor.Yapılan açıklamada ; Çiftçilerin gübrelerini Gübre Dağıtıcılık Belgesi bulunan Bayilerden almalarının gerektiği ifade edilerek, Çiftçilerin gübreyi resmî bayilerde alınması kendi yararınadır. Tüm Gübrelerin torbalarında barkot vardır. Şüphelendiğiniz gübreleri analiz edin. Denildi.

Denetimlerde, kimyevi ve organik gübreleri üreten, ithal eden ve tüketenlerin haklarının korunması diğer bir ifadeyle, piyasada teknik düzenleme ve standartlara uygun olmayan ya da gübre vasfı taşımayan ürünleri pazarlamak suretiyle haksız kazanç elde etmek isteyenlere engel olunarak, çiftçimizin mağdur duruma düşürülmesinin önlenmesine çalışılmakta. Tarımsal üretimimde verimi ve kaliteyi arttırmak için kullanılan en temel madde gübredir. Gübre, içerisinde bir veya birkaç bitki besin maddesini bir arada bulunduran bileşiklere denir.

Sahte Gübre satan kişi sadece haksız kazanç değil, çiftçiyi 10 kat zarara uğratmaktadır ve kul hakkına girmektedir. Çiftçinin ürün mahsulü zayiatı olacaktır.

2-205.jpg3-198.jpg4-138.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.