1. HABERLER

  2. BİSMİL

  3. Bismil’de Macar Fiğ Tarla Günü Etkinliği Düzenlendi
Bismil’de Macar Fiğ Tarla Günü Etkinliği Düzenlendi

Bismil’de Macar Fiğ Tarla Günü Etkinliği Düzenlendi

Bismil ilçesinde ’’Macar Fiğ Üretim Projesi” kapsamında İlçe Tarım Müdürlüğü eşliğinde Bismil Pamukçular Birliği tarafından Macar Fiğ Tarla Günü etkinliği düzenlendi.

A+A-

Bismil ilçesi Korukçu Köyü’nde düzenlenen etkinliğe, Bismil Kaymakamı ve Belediye Başkan Vekili Kerem Süleyman Yüksel, İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa Ertan Atalar, Bismil İlçe Jandarma Karakol komutanı Binbaşı İsmail Sert, İlçe Tarım ve Orman Müdürü Remzi Çekiç, Bismil Pamukçular Birliği Başkanı Hasan Vural ve Yönetim kurulu üyeleri, Edip Yamaner, Mahmut Vural, Osman Avşar,İrfan Karaaslan, Korukçu Köyü Muhtarı Yılmaz Yanık, Yüksek Ziraat Mühendisi Murat Kızgın, kurum müdürleri ile çiftçiler katıldı.

Macar Fiğ Tarla Günü etkinliğinde ev sahipliği yapan Bismil Pamukçular Birliği Başkanı Hasan Vural, ’’Bir parsele aynı tek yıllık bitkinin arka arkaya iki kez ekilmesi durumunda üçüncü üretim için destek ödemesi yapılmayacağını söyleyen Vural, Ancak Fiğ ürünü ara ürün olarak eken çiftçilerimiz Pamuk desteğini tam olarak alabilecektir ”dedi. 

1-131.jpg

“Fiğ Ürünü ara ürün olarak eken Çiftçi, pamuk desteğini tam alacaktır”
Pamuk ekiminin önemine değinen Vural “Bölgemiz için pamuk ekimi çok önemlidir. Bölgemizde sanayi tesisi,  hizmet sektörü,  ithalat ihracat yok bu bölgenin tek geçim kaynağı tarımdır ve halkın %85 tarımla geçimini sağlamaktadır. Tarımın içerisinde de en önemlisi pamuktur. Neden pamuktur? Çünkü bu bölgede pamuk emek isteyen yoğun bir iştir, yani pamukta çok insan çalışmaktadır. Bizim bölgemizde ki gençlerimizin çoğu pamuk tarımında çalışmaktadır yani gençlerimizin iş sahasıdır başka bir değişle bölgemiz için pamuk iş ve aş demektir. Bundan dolayı biz bu pamuk ekimini devam etmek mecburiyetindeyiz. Buna bir çözüm olarak ta hükümetimiz fiğ denilen bir bitkiyi ara ürün olarak ekmemizi önerdi. Yani bize diyor ki fiğ ara ikinci ürün olarak ekin ondan sonrada pamuğu tekrar eke bilirsiniz deniliyor. Bunun üzerinde bölgemize ilk defa resmi olarak ÇKS’ye kayıtlı olarak fiğ ekimi yapılacak. Bu fiğ ekiminde başarı sağlandığı taktirde bölgemiz ara ürün olarak fiğ ekecek ve peşinde pamuk ekecek böylelikle her sene pamuk ekebilecektir,” ifadelerini kullandı.  


Fiğ eken çiftçilerimiz, gelecek sene daha az gübre kullanacak
Fiğ ürünün faydasına da değinen Vural “Fiğ: Kıymetli bir hayvan yemidir yani yem bitkisidir. Bu yem bitkisi aynı zamanda toprağı kuvvetlendiren ektiğin zaman da toprağa azot gübresi veren toprakta kaldığı zaman ikinci bir sene kompozit gübre olarak toprağa faydası oluyor. İkinci sene ekmiş olduğumuz pamuk, buğday veya mısır olursa daha az gübre kullanmak durumda kalırsınız. Biz bunu kuruttuğumuz zaman biçerlerle aynı şekilde biçiyoruz hata biz bunu kurutmadan yeşilken bir 20-30 cm olmuşsa bunu silajlık olarak yine hayvan yemi olarak kullanabiliriz, dedi. 

“Fiğ eken çiftçiler, her sene pamuk ekimi yapabilecek”
 Bölgemiz için Fiğ ürününü en önemli özelliği her sene pamuk ekimi yapılacağını belirten Vural” Fiğ ara ürün olarak eken çiftçiler her sene pamuk ekimi yapabilecekler. Bu nedenle biz belli çiftçilerimizi buraya de davet ettik çiftçilerimize bu ürünü göstereceğiz ve bundan sonra ki yıllarda her sene pamuk ekmek isteyen çiftçilerimiz öncelikle bir fiğ ekmesi gerektiğini “söyledi.

Başkan Yüksel “Fiğ ürünüyle başka bir örneklik göstereceğiz”
Üretimin önemine dikkat çeken Başkan Yüksel ise ,”Fiğ ekimiyle birlikte nadasa bırakılan alanların azaldığını, aynı zamanda çiftçilerimiz her sene aynı ürünü ekebilecek fırsatı verdiğini kaydetti. 

Bismil tarım konusunda daha öncede örnek ilçe olduğunu dile getiren Başkan Yüksel” Daha önce Bismil tarım konusunda örnek bir ilçe olmuştur, inşallah bugünde başka bir örneklik yaparak fiğ ürünün tanıtımı yapacağız. Belediye ve Kaymakamlık olarak vatandaşımızın menfaatine olan her işte bütün gücüyle gayret göstermeye hazır. Ne kadar çok üretirsek o kadar refahımız artacak” diye konuştu.

Fiğ ürünü ile gelecek sene daha az masraf, daha çok ürün elde edeceğiz 
Bölgenin büyük çiftçilerinden olan Edip Yamaner ise“ Tarım ve Orman Bakanlığını yeni çıkarılan uygulama ile 2 yıl ekilen ürün arkasında münavebe yapılması gerekiyor. Biz bunun önüne geçmek için ara ürün olarak fiğ ekimi yapıyoruz. Geçen sene deneme olarak 100 dekar alanda fiğ ekimi yaparak iyi sonuçlar aldım. Az gübre vererek 30-50 kg arasında pamukta fazla verim alabildim. Bismil’de bu yıl ilk defa ÇKS li fiğ ekimi gerçekleştireceğiz. Biz bu uygulama ile beraber her sene pamuk veya mısır ekimi yapabileceğiz”, dedi.

Çiftçi Edip Yamaner “Fiğ kazık köklü bir bitkidir. Fiğ normal havadaki azot alıp toprağa aktarıyor. Mart ayında yeşil fiğ ürünü toprağa katarak toprağı daha verimli hale getireceğiz. Bu da ekeceğimiz pamukta verim artışı demektir. Yani az maliyetle daha çok verim elde edeceğiz.     

Daha sonra Fiğ tarlasının alanının gezilmesiyle devam eden etkinlik, çekilen hatıra fotoğrafların ardından sona erdi.
3-147.jpg2-154.jpg5-067.jpg4-106.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.