1. HABERLER

  2. BİSMİL

  3. BİSMİL'DE KÖYLERİNDE BERİYE (SÜT SAĞMA) SEZONU BAŞLADI
BİSMİL'DE KÖYLERİNDE  BERİYE (SÜT SAĞMA) SEZONU BAŞLADI

BİSMİL'DE KÖYLERİNDE BERİYE (SÜT SAĞMA) SEZONU BAŞLADI

DİYARBAKIR- BİSMİL- Bismilin köylerinde Beriye sezonu açıldı. Köylerde evlerde beslenen koyunların sütleri mera veya tarlada sağma dönemi başladı. Köylüler sütü yoğurt ve peynir yapıyor. İşte köylü kadınların çektiği zorluklar.

A+A-

Bismil'in Topraklı köyü kadınları Türkiye'de kırsalda kadın olmanın zorluklarına ilişkin bize neredeyse tüm örnekleri sunuyor. Günde beş saat beriye gidip kilolarca sütü sırtlarında getiriyorlar; kadınların en büyük sorunu ağır iş yükü.

(Kürtçe Beriye gitmek: Küçükbaş hayvanın sütünü sağmak için otlak/meraya gitmek).

Bismilli kadınlar beriye gitme ile ilgili yaptığı açıklamalarda, "Biz Kadınlar burada Nisan-Eylül arasında köyün mera ve dağlarında  süt savmaya gideriz Sabah 10:00 yola çıkarız; yarım saat sonra hayvanların yanına varırız; sütü sağarız bu da yarım saat sürer; sonra sırtımızda 10 ile 25 litre sütle tekrar bir yarım saat geri eve yürürüz. Eve varmamız 12.00'u bulur; tekrar işe koyuluruz, yemekti, çocuk bakımıydı, süt kaynatmaktı derken saat 5'i bulur. Ve biz tekrar aynı işe koyuluruz, tekrar 2  saat beriye gideriz; günde toplam 3 saat beri işi yaparız..

Süt sağımı yapan Kılavuztepe (Şiira) köyünde Aynur Çelik, Koyunların sütleriyle peynir yapıyoruz. Beri sezonu şimdiden başladı. Halk köy peynirini daha fazla tercih ediyor. Hijyenik olmak çok önemlidir. dedi. 

17522066_10206996171143155_1264166704_o.jpg17820250_10206996169063103_1604052227_o.jpg

BİSMİL'DE HAYVANCILIĞININ GELİŞTİRİLMESİ AMACIYLA HAYVAN ÜRETİCİLERİNE SÜT SAĞIM MAKİNESİ DAĞILMASI GEREKİR.

Bu bağlam da elde edilen sütlerin sağlıklı ve hijyenik ortamda üretilmesini sağlamak için dağıtımın gerçekleştirmesi için süt sağım makineleri dağıtılması halinde, elde edilen sütün kalitesini ve değerini arttırarak, köylümüzün kalkınmasını sağlayacaktır

Bismil Haber Gazetesi olarak Kırsal kesimde hayvan besleyen kadınların yaşamları gözlemledik. İste tespitler.

KADINLARIN SORUNLARI İHMAL EDİLİYOR

Türkiye'de maalesef kırsalda yaşayan kadınların sorunları sadece devlet tarafından değil sivil toplum ve kadın hareketi tarafından da ihmal edilmiş bir konu. Bir anlamda gözden ırak gönülden de ırak oluyor. Gerek kadın hareketinin üyeleri olarak gerek sivil toplumun parçası olarak kent merkezli yaşamda kırdaki kadınların sorunlarını görme ve bu sorunlara müdahale etme gereğini fazla hissetmiyor.

DERE TEPE EĞİTİM VERİLMELİ

Kırsal kadının güçlendirilmesi anlamında yapılacak çok şey var. Kadınların enformel eğitime ulaşımı önemli bir konu. Çünkü salt tarımsal üretimle geçinen nüfus her yıl azalıyor, kırsal nüfus gittikçe gelir getirici faaliyetlerde çeşitliliğe gidiliyor. Bu da fiyat destek politikaları dışında farklı sosyal politika anlayışlarına gidilmesi gerektiğini gösteriyor.

Bu kadınlar ve çocukları için farklı destekleme mekanizmaları gerekiyor Kırdaki kadın, sosyalleşeceği mekânlara ihtiyaç duymakta. Bu mekân kimi zaman bir Halk eğitim kursu gibi köy odaları olabilir. Bugün Bismil kırsalında elektrik, su gibi temel altyapı sorunları büyük ölçüde bitti. Ancak hizmetlere ulaşım halen sorunlu. Bu çerçevede bazı hizmetlerin yerelleşerek halka sunulması yoluna gidilebilir.

Haberin Resimi gönderen: Sami Çiçek

17836830_10206996171503164_1216828411_o.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.