1. HABERLER

  2. BİSMİL

  3. BİSMİL HASTANE RAPORU
BİSMİL HASTANE RAPORU

BİSMİL HASTANE RAPORU

Diyarbakır’ın En kalabalık ilçesi bulunan Bismil’de ciddi bir yoğunluğa sahip olan 100 yataklı Bismil Devlet Hastanesine ek olarak 50+10 yataklı hastane yapılması

A+A-

Diyarbakır’ın En kalabalık ilçesi bulunan Bismil’de ciddi bir yoğunluğa sahip olan 100 yataklı Bismil Devlet Hastanesine ek olarak 50+10 yataklı hastane yapılması, Atıl durumda bulunan Eski Devlet Hastanesine bir bölüme Semt Polikliniği ve Diş Hastanesi Diğer bölümünde Alt katta Kütüphane, üst katta Öğretmenevine bağlı yatakhane olarak hizmete açılması faydalı olacaktır. 

Köseli köyünde bulunan hastanenin, Yatak sayısının 100 olmasından dolayı her servisin açılamadığı hastanemize birçok branşta doktor atanamamakta, ilgili branşlarda çevre hastanelere hastaları sevk etmek durumunda kalmaktadır.

 

Özel hastane de bulunmayan ilçemize en yakın hastane kara yoluyla bir saat mesafededir. Kabul edilmesi gerekir ki bu durum sağlık için çok uzun bir süredir. Bu sebeple kimi zaman sevk olan ağır hastalarımız yolda kaybedilmektedir. TUİK kayıtlarına göre nüfus artış oranı en yüksek yerleşim yeri olan Bismil’de hastane bugünün ihtiyaçlarına çok az cevap vermektedir.

 

Özellikle acil hizmetleri ve poliklinik hizmetlerinde kapasitesinin çok üzerinde çalışılmaktadır. Hastalar doktor branş eksikliği sebebiyle yeterli sağlık hizmetinden faydalanamamaktadır. 

 

Bu da hem ilçemizde yaşayan vatandaşların hem de ilçemize gelen misafirlerin mağduriyetlerine sebep olmakta ilçemizin gelişiminin önünde engel teşkil etmektedir.

 

Bismil merkezde bulunan 2005 yılında yapılan eski devlet hastanesi yetkililerin sorumsuzluğu nedeniyle maalesef atıl duruma düştü. 2005 yılında yeni hastaneye geçmelerinden dolayı, eski hastaneye bekçi bile bırakılmadı. Hastanenin sahipsiz kalması nedeniyle, Hırsızlar elektrik kablosunda tutunda, kapılara kadar çaldılar. Duvarların içindeki elektrik kabloları bile çaldılar. Asansör ve kazan dairesindeki malzemelere kadar çalındı.

 

ESKİ HASTANE BİNASININ DURUMU

Yapımı 2015 yılı Ekim ayında biten 100 yataklı yeni Bismil Devlet Hastanesi Köseli Köyü mevkii 6. km’de 2015 yılından beri hizmet vermektedir.

 

ESKİ HASTANE BİNASI EMNİYETTE TAHSİS EDİLDİ. EMNİYET 1 GÜN BİLE KULLANMADI. 

Bismil merkezde bulunan, aynı bahçe içerisinde birbirine ekli; idari birimlerin olduğu bina, acil servis ve yatan hasta bölümünün olduğu bina, sonradan polikliniğe dönüştürülmüş olan eski lojman binası olmak üzere üç ayrı binadan oluşan eski devlet hastanesi ise 2016 yılında Emniyet Müdürlüğüne tahsis edilmiş olmasına karşın o tarihten beri herhangi bir bölümü Emniyet Müdürlüğü tarafından kullanılmamıştır.

 

Eski lojman binası onarılarak Kaymakamlık tarafından şu an Aile Destek Merkezi-2 olarak hizmet vermektedir. Diğer iki bina ise olduğu gibi hiçbir işlem yapılmadan adeta çürümeye bırakılmış gibi boş olarak durmakta ve kullanılmamaktadır.

 

Yakın nüfusa sahip Ergani ilçemizin Devlet Hastanesi 150 yataklı olduğu halde Bismil Devlet hastanesi 100 yataklıdır. Bismil ilçe nüfusunun hızlı bir şekilde artmasına ek olarak komşu il ve ilçelere bağlı köyler dahi ilçemizden sağlık hizmeti almaktadır. İlçemizde sağlık hizmetlerinin aksamaması açısından 2015 yılından beri atıl durumda olan eski Devlet hastanesi binasının onarılıp, sağlık semt polikliniği diğer kısmının da Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve İlçe kütüphanesi ve üst katta Öğretmenevi yatakhanesi olarak değerlendirilip, ilçemiz sağlık sistemine ve Eğitime entegre edilmesi çok daha faydalı olacaktır.

 

Semt polikliniğinin faaliyete başlaması sağlık hizmetinin hacmini genişletmesine ek olarak yeni hastanenin ilçeye olan mesafesi göz önüne alındığında halkın sağlık hizmetine ulaşmasını kolaylaştıracağı da açıktır.

 

Aynı zamanda Köseli köyünde bulunan Devlet Hastanesi 6 km uzaklıkta olup, gece yarısı özel arabası olmayan vatandaşlar hastaneye gitmekte mağduriyet yaşanmaktadır. Bismil merkezde bulunan hastaneye Semt Polikliniği, Diş hastanesi ve Bir bölümü de Kütüphane ve Öğretmenevi yatakhanesi yapılırsa; vatandaşa daha iyi hizmet yapılmış olacak.  

 

SONUÇ:

Bismil’e 100 yataklı hastane yetmemektedir.

Bismil’de Devlet Hastanesi dışında özel hastane bulunmaması ve özel sağlık hizmetlerinin sadece poliklinik düzeyinde veriliyor olması, Devlet Hastanesinin yükünü oldukça arttırmaktadır. Özellikle acil hizmetleri ve poliklinik hizmetlerinde kapasitesinin çok üzerinde hizmet verilmeye çalışılmaktadır. Hastaların çoğu özellikle poliklinik odalarının eksikliği ve teknik eksiklikler sebebiyle sağlık hizmetinden yeterli derecede faydalanamamaktadır.

 

Bir çok hasta bu durumdan dolayı en yakını bir saat mesafede olan üst kurumlara sevk edilmektedir. Bu da hem ilçemizde yaşayan vatandaşların hem de ilçemize gelen misafirlerin mağduriyetlerine sebep olmaktadır. 

 

Bu sebeple Bismil’de yaşayan vatandaşların daha etkin ve kaliteli sağlık hizmeti verilebilmesi için 2005 yılında yapımına başlanan ve 2007 yılında Eski Tarım Bakanı Mehmet Mehdi Eker tarafında açılışı yapılmıştı. 
 

 ilçe merkezinde bulunan hastanenin bir bölümü semt polikliniğe de bir bölümü Diş hastanesine ve en eski olan hastane binasında Kütüphaneye ve üst katları Öğretmenevi yatakhanesine hizmette açılması ilçemiz için faydalı olacağını düşünmekteyiz. 

                                                   

Bismil Kaymakamın Hamza Türkmen, 23 Temmuz 2020 tarihinde Bismile atandı. Kendisi bizzat eski hastaneyi ziyaret etti. İyi niyetli bir Kaymakam gerçekte,  Bismille hizmet etme sevdasındadır. Eski Devlet Hastanesinin bir şekilde ilçe halkının hizmeti için değerlendirecekler. 

 

Saygılar

 

Bismil Haber Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni 

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
2 Yorum