1. HABERLER

  2. BİSMİL

  3. Bel Ağrısı Doğal Yollarla Nasıl Rahatlatılır
Bel Ağrısı Doğal Yollarla Nasıl Rahatlatılır

Bel Ağrısı Doğal Yollarla Nasıl Rahatlatılır

Bölümünde büyük başarılara imza atan ve geçtiğimiz yıllarda Bismil Devlet hastanesinde görev yapan Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Fener Çelebi bel ağrısı nedenleri ve tedavisi konusunda dikkat edilmesi gereken önemli noktalar hakkında bilgi verdi

A+A-

Bel ağrısının şiddetli olduğu ve uzun sürdüğü zaman günlük hayatı olumsuz etkilediğini belirten Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Fener Çelebi, önerilere uyulduğunda bel ağrılarında kurtulacağını söyledi.  

Her 20 dakikada bir ayağa kalkın
DoktorFener Çelebi, "Her 20 dakikada bir ayağa kalkın, birkaç adım atın: Otururken omurgadaki disklerin arasındaki basınç oturma şekline bağlı olarak artar. Öne doğru eğilmekle veya yana doğru eğilip oturmakla disk aralarındaki basınç daha da yükselir. Bu yüzden her 20 dakikada bir ayağa kalkıp disk aralarındaki basıncı azaltmak gerekir. Diskin içinde damar olmadığı için çevredeki dokulardan beslenir. Oturduğumuz zaman diskin içinde sıvı alışverişi olmaz. Ancak hareket ettiğimiz zaman disk beslenir. Bu nedenle uzun süreli oturanlarda dejeneratif fıtıklar oluşur." dedi. 

"Oturma pozisyonunuzu düzeltin"
Dik oturulduğu ve bele destek verildiği zaman disklere binen yük miktarı azaldığını belirten Çelebi şunları söyledi:
"Belinizi destekleyin ve oturma pozisyonunuzu düzeltin, Dik oturduğumuz ve bele destek verdiğimiz zaman disklere binen yük miktarı azalır. Yana veya öne eğildiğimizde disk aralarındaki basınç artar ve bel ağrısına sebep olur. Destekleyiciler kişiye göre değişir, bel çukurunu dolduracak şekilde olmalıdır ve elastik olanlar tercih edilmelidir. Yerden bir şey alırken belinizden eğilmeyin. Öne doğru eğilmekle bele binen yük miktarı kilo ve boyla ilgili olarak artar. Vücudun ağırlığının yüzde 60’ı belden yukarısı, yüzde 40’ı belden aşağısıdır. Öne doğru eğildiğimiz zaman fizik kurallarına göre eğilmenin artmasıyla belin yükü de artar. Örneğin 70 kiloluk birinin 42 kilo belden yukarısı, 28 kilo belden aşağısıdır. Öne doğru eğilmekle bele binen yük miktarı 4-5 katına çıkar. Bu da bele aşırı yük bindirir."

"Nasıl Rahat ediyorsanız o pozisyonda uyuyun"
Doktor fener çelebi, "Eğer sırt üstü rahat ediyorsanız sırt üstü, yüz üstü rahat ediyorsanız yüz üstü yatın. Rahat ettiğiniz pozisyon sizin için en iyi pozisyondur. Bel çukuru fazla olanlar genelde sırt üstü yatamazlar, bu nedenle yan veya yüz üstü yatarlar. Sırt üstü yattığında bel sabaha kadar köprü kurmuş olur, dolayısıyla kişi bel ağrısıyla uyanır. Yataktan aniden kalkmayın: Bel ağrısı olanlar yataktan kalkmadan önce bel kaslarını ısıtmak için belirli egzersizler yapabilirler. Yataktan kalkarken yan dönüp önce bacaklar sarkıtılmalı sonra kalkılmalıdır. Anlık hareketlerden kaçınmak gerekir. Gece yattığı zaman insanın kasları soğur. Bu yüzden üzerine bir şey örtme ihtiyacı hisseder. Dolayısıyla sabah kalkıldığında kaslar soğuk olduğu için bir anlık kalkmayla kas spazmı yaşanabilir. Bu nedenle önce basit hareketlerle kasları ısıttıktan sonra yan dönüp önce bacakları sarkıtmak sonra da vücudu kaldırarak yataktan kalkmak gerekir." şeklinde konuştu.

En faydalı egzersiz yüzmek
Doktor Fener Çelebi son olarak şu uyarılarda bulundu: "Yüzmek kasları güçlendirir, bele herhangi bir ağırlık gelmez. Böylece bele yük vermeden kaslar güçlenmiş olur. Kilo almaktan kaçının ve sigara içmeyin: Aşırı kilo almayın, varsa verin. Özellikle göbek bölgesinden alınan kilolar bele binen yük miktarını artırıyor.  Sigara omurgadaki disklerin çevresindeki ince damarları tıkadığı için diskin beslenmesini zorlaştırır. Bu nedenle sigara içenlerde bel fıtığı daha çok görülür, varsa artar. Duruş egzersizleri yapın: Omurga bir bütündür, herhangi bir yerinde şekil bozukluğu varsa ister istemez bel kısmını da etkileyecektir. Örneğin aşırı kamburluk beldede çukur yapar ve bel ağrısına sebep olur. Bu nedenle duruş egzersizleri yapmak önemlidir." Dedi.

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.