1. HABERLER

  2. EĞİTİM

  3. Bakanlıktan süt dağıtımına inceleme
Bakanlıktan süt dağıtımına inceleme

Bakanlıktan süt dağıtımına inceleme

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, okullarda dağıtılan sütlerle ilgili teknik ve idari inceleme başlatttı. İnceleme kapsamında sütlerden alınan numuneler analiz edilecek.

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, okul sütleriyle ilgili teknik ve idari inceleme başlatıldığı belirtilerek, ''Bakanlığımızca dağıtımdan önce tüm sütlerden numune alınmıştır. Ayrıca sağlık şikayeti olan okullardaki numuneler analize gönderilmiştir. Sağlık kuruluşları ve gıda kontrol laboratuvarlarındaki analiz sonuçları alındıktan sonra konunun detayları kamuoyuyla paylaşılacaktır'' ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı ve Sağlık Bakanlığınca ortaklaşa yürütülen, bugün itibariyle Türkiye genelinde hayata geçirilen ve 7 milyon 200 bin öğrenciyi kapsayan Okul Sütü Projesi çerçevesinde dağıtılan sütleri içen bazı öğrencilerin, çeşitli şikayetlerle sağlık kuruluşlarına başvurduğu ifade edildi.

Açıklamada şunlar kaydedildi:

''Sağlık kuruluşlarımızdan alınan bilgi doğrultusunda, başvuran tüm öğrencilerimizin genel durumunun iyi olduğu ve gelen şikayetlerin bünyeleri süt şekerine hassas olan çocuklarımızla ilgili olduğu değerlendirilmiştir. Bu şikayetlerin olabileceği önceden öngörüldüğü için okullarda oluşturulan komisyon üyeleri ve öğretmenlere eğitim verilmiş ve gerekli uyarılar yapılmıştır. Veliler bazı çocukların süte hassasiyet gösterebilecekleri konusunda uyarılmıştır.

Bu amaçla komisyonlara, öğretmen, veli ve öğrencilere yazılı doküman dağıtılarak hassasiyeti olan çocukların okul sütü projesi kapsamı dışında bırakılması hususuna dikkat çekilmiştir. Proje yürütülürken bünyesi süt şekerine hassasiyet gösterebilecek çocuklarımız için, aileler ve okul görevlilerinin dikkatli davranması gerekmektedir.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı konuyla ilgili teknik ve idari inceleme başlatmıştır. Bakanlığımızca dağıtımdan önce tüm sütlerden numune alınmıştır. Ayrıca sağlık şikayeti olan okullardaki numuneler analize gönderilmiştir. Sağlık kuruluşları ve gıda kontrol laboratuvarlarındaki analiz sonuçları alındıktan sonra konunun detayları kamuoyuyla paylaşılacaktır.''

-Sağlık Bakanlığı'ndan açıklama-

Sağlık Bakanlığı, okullarda süt dağıtımından sonra Adana, Antalya, Sakarya, Edirne, Sivas, Diyarbakır, Eskişehir, Konya, Kırıkkale ve Samsun'da sağlık problemleri görülen öğrencilere halk sağlığı müdürlüklerinde gerekli müdahalelerin yapıldığını ve izleme, değerlendirme çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Bakanlığın Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği'nden yapılan yazılı açıklamada, bugün uygulamaya başlanan ''Okul Sütü Programı''yla kamuoyuna yansıyan sağlık problemleriyle ilgili açıklama yapma gereği duyduğu belirtildi.

Sütün içeriğinde bulunan besin ögeleri itibarıyla özellikle büyüme gelişme çağında olan çocukların belirli düzeyde tüketmesi gereken temel bir gıda maddesi olduğu vurgulanan açıklamada, ''Bugüne kadar yapılan çalışmalarda ülkemizde süt tüketiminin yıllık kişi başına 24-26 litre olduğu bilinmektedir. Bu durum Avrupa Birliği'nde 89 litre Avustralya'da 107 ve ABD'de 83 litredir'' denildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Okullarda bugün başlatılan süt dağıtımından sonra Adana, Antalya, Sakarya, Edirne, Sivas, Diyarbakır, Eskişehir, Konya, Kırıkkale ve Samsun illerimizde bazı sağlık problemlerinin görüldüğü raporlanmıştır. Vakalar hafif seyirli olup yatarak tedavi gerektiren bir durumla karşılaşılmamıştır. Söz konusu program çerçevesinde dağıtılacak olan sütler tüm okul çağı çocukları kapsayacağı için çeşitli şikayetlerin görülmesi ihtimal dahilindedir.

Okul çağı çocuklarında inek sütüne alerji binde 5 oranında bildirilmektedir. Süt şekerine karşı tahammülsüzlük ise daha çok 7-8. sınıflarda görülmekte olup bulantı, kusma ve ishal belirtileri gösteren bir durumdur. Süt alerjisi için ailelerden önceden bilgi alınmak suretiyle bu çocukların program dışı tutulmaları; süt içimini takiben 6 saat içinde oluşabilecek şikayetler için de sağlık kurumlarına yönlendirilmeleri hususu önceden belirlenmiştir.

Bu kapsamda yukarıda adı geçen illerde Halk Sağlığı Müdürlüklerimiz tarafından gerekli müdahaleler derhal yapılmış olup, izleme ve değerlendirme çalışmaları devam etmektedir.''

 

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.