1. HABERLER

  2. BİSMİL

  3. Bakan Bismil'de Konuştu. Çiftçiye 6 milyar lira destek
Bakan Bismil'de Konuştu. Çiftçiye 6 milyar lira destek

Bakan Bismil'de Konuştu. Çiftçiye 6 milyar lira destek

Bismil Ak parti İlçe Başkanlık seçimi için, Bismil'e gelen Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehmet Mehdi Eker, haziran ayına kadar, çiftçiye 6 milyar lira nakit destek ödeneceğini söyledi

A+A-

Yaşamın bütün alanlarında Türkiye'nin bugün uluslararası camiada örnek gösterilen bir ülke haline geldiğini ifade eden Bakan Eker, yarın İtalya'ya gideceğini ve orada gelişmekte olan ülkelerde küçük ve orta ölçekli tarımsal işletmelerin desteklenmesi konusunda Türkiye'nin geliştirdiği modeli 176 ülkenin bakanlarına anlatacağını kaydetti.

Bakan Eker, artık Türkiye'nin yoksullukla mücadele konusunda tarımsal faaliyetlerle ilgili ortaya koyduğu modelin, Birleşmiş Milletler kuruluşları tarafından benimsendiğini ifade ederek, "Bu çalışmalar diğer ülkelere örnek olarak gösterilmektedir. O nedenle artık Türkiye'yi, Türkiye'nin hükümet üyelerini sadece tarımsal alanda değil, her alanda örnek olarak gösteriyorlar. Bizi takdir ediyorlar" dedi.

Hükümetleri döneminde yaptıkları hizmetleri anlatan Bakan Eker, Diyarbakır'da "KÖYDES" projesi kapsamında bin 155 köyü içme suyuna kavuşturduklarını, GAP Eylem Planı çerçevesinde de Diyarbakır'ın 7 milyon dönüm arazisinde toplulaştırma yapıldığını dile getirdi.

-"Bölgeyi teknolojik seralarla buluşturacağız"-

Eker, Bismil'de bir anaokulu, 8 ilköğretim okulu, 4 lise, bir ortaöğretim pansiyonu ve spor salonu ile ek 422 derslik yapıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Yapımı devam eden okul ve derslik projeleri tamamlandığında Bismil'in eğitimi çok daha önemli noktaya gelmiş olacaktır. Bismil Devlet Hastanesi bir il hastanesi gibi faal olarak çalışıyor. Tepe beldesinde 18 yataklı olarak planlanan hastaneyi, 25 yataklı olarak entegre hastane yaptık, kısa süre sonra hizmete açılacak. Diyarbakır'da 8 bin 350 özürlü vatandaşımıza ve ailesine aylık ödeme yapılıyor. Bismil'de 602 özürlü kardeşimize ve ailesine 7 milyon 400 bin lira evde bakım ücreti verildi. Bugün sadece Bismil ilçesinde 230 bin metrekare alanda teknolojik seracılık yapılıyor. 9 seracılık projesine 35 milyon hibe destek verdim. Toplam 28 kooperatife Bismil'de destek verildi. Bin 392 aile bundan istifade etti, 62 milyon destek aldı. Şimdilerde Bismil seracıları ihracat için uğraşıyor. Sadece Türkiye'nin çeşitli şehirlerine değil, dünyanını başka kentlerinde buranın toprağından geliştirilmiş olan ürünleri pazarlıyorlar. Dolayısıyla inşallah bu bölgeyi teknolojik seralarla buluşturacağız."

-"İnsanların barışa, huzura, ekmek kazanmaya ihtiyacı var"

"Kim bomba koyuyor, kim dinamitliyor, kim mayın patlatıyor, bunun bilinmesi lazım" diyen Eker, şöyle devam etti:

"Burada insanların barışa, huzura, ekmek kazanmaya ihtiyacı var. Biz bunun için uğraşıyoruz. Tüm sorunlarımızı ve Kürt sorununu da biz çözeceğiz. Ama biz barış içerisinde bu sorunu çözmeye çalışırken, çeşitli entrikalarla, kimin kol kola dolaştığını halkın çok da iyi bilmediği birtakım tezgahlarla, bu engellenmeye çalışılıyor. Ama biz Türkiye'ye barışı getirmeye, Kürt sorunu başta olmak üzere tüm diğer meseleleri çözmeye Türkiye'yi demokratik sivil, çağdaş bir anayasa ile daha demokratik bir rejime kavuşturmaya kararlıyız. Bunun için çalışıyoruz, bunun için mücadele ediyoruz. Bunun için türlü entrikalarla, çetelerle uğraşıyoruz. Ama biz milletimize güveniyoruz."

TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in geniş bir heyetle, hazırlanacak anayasa çalışması için Diyarbakır'da bulunduğunu, Türkiye'nin çağdaş, demokratik, sivil bir anayasayla ile yönetilmesi gerektiğini belirten Eker, "Bu nedenle bu çalışmaların hele hele Diyarbakır gibi bir yerde yapılması son derece önemli ve anlamlıdır" dedi.

-Mart ayında destek ödemesi yapılacak

Bakan Eker, 2012 yılı içinde tarımla ilgili yeni projeler hayata geçirdiklerini, bu kapsamda "organize tarım bölgesi" kurduklarını söyledi.

Mart ayı içerisinde çiftçilere 1 milyar 900 milyon lira mazot, gübre ve diğer bazı tarımsal desteği verileceğini bildiren Bakan Eker, "Çiftçiye haziran ayına kadar 6 milyar lira nakit destek ödenecek" diye konuştu.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum