1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Askıya çıkan seçmen listelerinde son 5 gün
Askıya çıkan seçmen listelerinde son 5 gün

Askıya çıkan seçmen listelerinde son 5 gün

1 Kasım’da yapılacak 26. Dönem Milletvekili seçimleri öncesi muhtarlıklarda askıya çıkan seçmen listelerinin askı süresinin sona ermesine 5 gün kaldı.

A+A-

2 Eylül Çarşamba günü saat 08.00’de muhtarlık bölgelerinde askıya çıkan seçmen bilgileri 10 Eylül Perşembe günü saat 17.00’de askıdan indirilecek.

Seçmenler askı süresince adres değişikliği talebinde bulunabilecek. Askı süresinin bitimi ile itirazların kabul edilmeyeceği belirtildi.

Seçmenler askı süresi içinde başvurularını, aşağıda sayılan belgelerle birlikte herhangi bir yer nüfus müdürlüğüne de yapabileceklerdir.

Askıya  çıkarılan muhtarlık bölgesi, askı listelerinde kayıtlı olan seçmenlerden kayıtlarında yanlışlık veya eksiklik yahut nüfus olay bilgisi değişikliği bulunan, askı süresi (2 Eylül 2015 - 10 Eylül 2015) içinde yerleşim yeri adresini değiştiren ve seçmen niteliğine sahip olduğu halde muhtarlık bölgesi askı listelerinde ismi bulunmayan kişilerin, bizzat veya 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu'nun 50. maddesinde belirtilen ilgili nüfus müdürlüğüne adres beyan formu ile birlikte elektrik, su, telefon, doğalgaz abonelik sözleşmesi veya faturası, noterden tasdikli kira sözleşmesi gibi belgelerden birisi ile başvururlar ve nüfus müdürlüğünce tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmeleri gerekir.

Görme ve ortopedik engelli seçmenlerin durumu

Görme ve ortopedik engelli seçmenlerin, 2-10 Eylül 2015 tarihleri arasında; engellilik beyan formu ile bizzat veya bir yakını tarafından ilçe seçim kurulu başkanlığına veya ilçe seçim kurulu başkanlığına gönderilmek üzere muhtarlığa başvurmaları gerekmektedir.

Öğrenci seçmenler ne yapacak

Öğrenci olup, seçmen niteliğini taşıyan ve öğrenim gördükleri yerleşim birimlerinde oylarını kullanmak isteyen öğrencilerin (askeri öğrenciler hariç), öğrenim gördükleri okuldan, o okulun öğrencisi olduklarına, yurt müdürlüklerinden, yurtta kaldıklarına ilişkin alacakları belgeler ile kaldıkları yurtların bağlı bulunduğu ilgili nüfus müdürlüklerine bizzat başvurması ve tescil edilen adrese ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunun bir örneği ve eklerini ilçe seçim kurulu başkanlığına teslim etmesi gerekmektedir.

Yurt Dışı Seçmenler

Yurt dışındaki seçmenler 2 Eylül Çarşamba (Türkiye saati ile 08.00) ile 10 Eylül 2015 Perşembe (Türkiye saati ile 17.00) tarihleri arasında, seçmen niteliğine sahip ve yerleşim yeri yurt dışı olmasına rağmen yurt dışı seçmen kütüğünde ismi bulunmayanlar, kayıtlarında düzeltme yapmak isteyenler veya yerleşim yeri değişikliği yapmak isteyen seçmenler askı döneminde yurt dışında ise, bağlı bulunduğunuz veya herhangi bir dış temsilciliğe şahsen başvurabilir.

Başvuran seçmen, adres beyan formu doldurması gerekmektedir. Temsilcilikler, seçmen tarafından doldurulup imzalanan adres beyan formunu tarayarak Yurt Dışı İlçe Seçim Kuruluna gönderir.

Askı Döneminde Yurt İçinde iseniz, yurt dışında ikamet ediyor ancak askı dönemi içerinde yurt içinde bulunuyorsanız, en yakın nüfus müdürlüğüne pasaportunuz ile birlikte müracaat ederek adres beyan formunu doldurmanız ve adres tescil işlemini yaptırmanız gerekmektedir. Nüfus müdürlüğünce tescil edilen adresinize ilişkin imzalı ve onaylı adres beyan formunuzun bir örneği ve eklerini ya Yurt Dışı İlçe Seçim Kurulu Başkanlığına doğrudan vermeniz ya da herhangi bir ilçe seçim kuruluna teslim etmeniz gerekmektedir.

Askı süresi dışında yapılacak hiçbir itiraz kabul edilmeyeceğinden, oy kullanacak vatandaşların dikkatli olmaları gerektiği belirtildi.ilkha

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.