1. HABERLER

  2. BİSMİL

  3. 70 Yıllık Arazi Husumeti Sona Erdirildi
70 Yıllık Arazi Husumeti Sona Erdirildi

70 Yıllık Arazi Husumeti Sona Erdirildi

Diyarbakır'ın Bismil ilçesinde Tunç ve Çelik aileleri arasında 70 yıldır devam eden husumet, yetkililer ve kanaat önderlerinin araya girmesiyle sona erdirildi.

A+A-

Diyarbakır'ın Bismil ilçesine bağlı Meydanlık köyünde yaşayan Tunç ailesi ile Aşağı Kılavuz Tepe Mezrasından Çelik ailesinin 70 yıldır süren husumeti barışla noktalandı.

İki köyün sınırındaki yolun mahiyeti nedeniyle sürekli karşı karşıya gelen aileler, Bismil Kaymakamı ve aynı zamanda Belediye Başkan Vekili olan Turgay Gülenç ile Barış elçisi ve karacık köyü muhtarı H.Ömer Çalın, İlçe müftüsü Ahmet Durmuş, Jandarma Yüzbaşı Ahmet Boyacıoğlu,  Kanat heyeti adına Kerem Demirtaş, Kılavuztepe köyü Çelik Ailesi adına Zahit Çelik, Yılmaz Çelik, H.Hatip Çelik ve Fesih Çelik, Meydanlık köyünde Tunç Ailesi adına Cemil Tunç, Davut Tunç Belediye yol denetim sorumlusu Osman Avşar’in araya girmesiyle barıştı.

2017-12-21-photo-00000121.jpg2017-12-21-photo-00000122.jpg

Her iki köyün sınırında olan yolun mahiyetinin ne olacağı ise tarafların rızası ve imzası alınarak yeniden belirlendi.

Bismil Kaymakamı Gülenç, "Görevimiz halkın arasındaki anlaşmazlıkları çözmek, barışı ve güvenliği tesis etmektir. İki ailenin arasında yıllardan beri süren yol anlaşmazlığı konusunda bizi ve kanaat önderlerini kırmayıp fedakârlık yaparak barışmalarından dolayı her iki aileyi de içtenlikle tebrik ediyorum. Dünya malı için insanların birbirleriyle kavga etmesi, husumetli olmaları bizi derinden üzüyor." dedi.

Gülenç, görevlerinin halkın arasındaki anlaşmazlıkları çözmek, barışı ve güvenliği tesisi etmek olduğunu belirterek, yıllardan beri süren anlaşmazlık nedeniyle 2 ailenin sürekli birbirilerini mahkemeye verdiğini, bazen de kavga ettiklerini söyledi.

Bismil ilçe Müftüsü Ahmet Durmuş ise, "Bu barışa öncü olan, katkısı olan herkesten Allah razı olsun. Hiç kimse bu sulhu bozacak, zarar verecek herhangi bir tavır içerisine girmeyecek, bu sözü her iki taraftan aldık, hiç kimse hiç kimseye ihanet etmeyecek, Allah birliğimizi, beraberliğimizi daim kılsın." ifadelerini kullandı.

yeni-belge-2017-12-21-20.02.00_1.jpg

Bismil ilçesine bağlı Meydanlık köyünde yaşayan Tunç ve bu köye bağlı Aşağı Kılavuz Tepe mezrasında oturan Çelik ailesi arasında arazi anlaşmazlığı nedeniyle 69 yıldır süren husumet barışla sona erdi.

İlçedeki kanaat önderlerinden Ömer Çalın ise 1948 yılından bu yana 2 ailenin sürekli kavgalı olduğunu ifade ederek, "Allah muhafaza etmiş, birbirilerini öldürmemişler. Maddi manevi bir her iki aile birbirlerine zarar vermiş. Anlaşmazlık yaşanan 48 dönümlük araziyi ikiye böldük. Her bir taraftan 3'er metre alınarak yol yapılacak ve bu yolu herkes kullanacak. Ailelerin barışmasına çok sevindik." dedi.

2017-12-21-photo-00000123.jpg2017-12-21-photo-00000124.jpg2017-12-21-photo-00000126.jpg

SORUN NE ZAMAN BAŞLADI.

1953 Yılında yer kontrol memurları o zaman teknik imkânlarına göre yaptığı ölçümlerin sonucu Meydanlık, Karapınar ve Kılavuztepe köyü arasında ihtilaf çıkıyor. 1980 yıllarında Kılavuztepe köyü, Meydanlık muhtarlıktan ayrılarak, Ağıllı muhtarlığa bağlanıyor. 2 köyün ayrımının da grafiksel ölçüm hataları nedeniyle 70 yıldır 2 köy arasında arazi ihtilafı yaşanıyor. 2 köy arasında toplam 48 dönüm arazi ihtilafı 2 köye maliyeti bedeli, belki 48 dönüm değil 300 dönüm arazi fiyatı kadar avukatlara para verdiler. 2 köy arasında zamanında kanat önderleri aralarında girseydi. Bekli bu kadar sorun yaşamazdı. Daha kaç gün önce birbirlerine silah sıktılar. Allah tan ölü ve yaralı olmadı.

Bugünkü yapılan protokol Tunç ve Çelik aileleri rızasıyla iki harita orta yol bulundu. Bu iki ailelere döşen şimdiki görev, Diyarbakır Kadastro müdürlüğüne dilekçeyle müracaat edip, sınırın Kadastral olarak resmiyet kazanması bekleniyor.

2017-12-21-photo-00000129.jpgwatermark-(2)-005.jpgwatermark-(3)-007.jpg

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum