1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. '25 Mayıs Katliamı Aydınlatılmalı'
'25 Mayıs Katliamı Aydınlatılmalı'

'25 Mayıs Katliamı Aydınlatılmalı'

Batman Mezopotamya Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti Başkanı M.Kemal Çelik, 25 Mayıs 1995'te Batman'da bir durağa konularak patlatılan ve 11 sivilin hayatını kaybettiği bombalama eyleminin PKK ile Hizbullah arasındaki çatışmayı kızıştırmak amacıyla yapıl

A+A-

Batman Mezopotamya Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti Başkanı M.Kemal Çelik, 25 Mayıs 1995'te Batman'da bir durağa konularak patlatılan ve 11 sivilin hayatını kaybettiği bombalama eyleminin PKK ile Hizbullah arasındaki çatışmayı kızıştırmak amacıyla yapıldığını belirterek, olayın aydınlatılması gerektiğini kaydetti.

Batman eski Valisi Salih Şarman'ın Batman'da bir durağa konularak patlatılan ve 11 sivilin hayatını kaybettiği bombalama eyleminin koruculara yönelik bir eylem olduğunu açıklamasının yankıları devam ediyor.
Batman eski Valisi Salih Şarman yaptığı açıklamalara göre 25 Mayıs 1995'te Batman'da Hürriyet İlköğretim Okulu karşısında bulunan minibüs durağına konularak patlatılan ve 11 sivilin hayatını kaybettiği 16 kişinin de yaralandığı bombalama eyleminin MİT elemanları tarafından yapıldığı ve eylemi yapan kişinin kendi birlikleri tarafından yakalandığını; ancak MİT eylemcinin kendi elemanı olduğunu söyleyerek devreye girdiğini söyledi. Dönemin OHAL Valisi Ünal Erkan'ın da Batman'a gelip bu olayla ilgilendiğini ve kendisinin de olayı devrettiğini belirtmişti.

Olay Koruculara Yönelik Değil
 Batman eski valilerinden Salih Şarman'ın açıklamasının ardından, olayda hayatını kaybedenlerin yakınları ve yaralanan kişiler olayın kesinlikle koruculara yönelik olmadığını ve bu olayın aydınlatılması için soruşturmanın başlatılmasını istediler. Batman'da yaşanan bu olayla ilgili olarak yapılan açıklama tepkilere neden olurken kamuoyunun vicdanını da yeniden sızlattı.

Ölenler Sivil Halktı
 Batman Mezopotamya Gazeteciler ve Yayıncılar Cemiyeti Başkanı M.Kemal Çelik olayla ilgili ilginç ayrıntıları İLKHA'ya anlattı. Kemal Çelik "O gün sanırım saat 17.30 veya 17.20 idi. Gazetedeydim bir ses duyduk, buradan olay yerine kadar 1,5 kilometre var. Daha güvenlik çemberi olmadan, olay daha sıcakken biz ordaydık. Balpınar Köyünün minibüs durağına tüpgaz destekli bir bomba konulmuştu. Olayın ilk dakikalarında 8 kişi hayatını kaybetmişti. Daha sonra yaralılardan üç kişi daha hayatını kaybetti ölü sayısı on bire yükseldi. Bu ölen kişilerin arasında öğretmen, normal vatandaş, esnaf, bayan, çocuk ve birde bir korucu vardı" şeklinde konuştu.

Patlama Yerine Rozet Dağıtarak Geldi
 Kemal Çelik, Salih Şarman'ın olaydan yarım saat sonra polis ve korumalar eşliğinde gelerek incelemelerde bulunduğunu ve dönemin OHAL Valisi Ünal Erkan'ın takındığı tavrı şöyle anlattı: "Ertesi gün OHAL Valisi Ünal Erkan geldi. Ünal Erkan'da koyu bir Beşiktaşlı olduğu için gelir gelmez herkese rozet dağıtmaya başladı. Vatandaşlarımız orada havaya uçmuş, param parça olmuştu o Beşiktaş'ın derdine düşmüş, esnafa rozet dağıtıyordu. Rozet dağıta dağıta olay yerine geldi. Orada 'Zeki Gün' adında bir muhabir arkadaşımız vardı. İHA muhabiri, Türkiye Gazetesine servis yapıyordu. Bu arkadaş valiye, 'Sayın valim bu olayı kim gerçekleştirmiş' diye sordu. Erkan Ünal bize dönerek, 'siz bilmiyor musunuz' diye cevap verdi. Biz de şok olduk"

Bombalama Provokasyon Amaçlı
 Kemal Çelik, seçilen yerin önemli bir nokta olduğuna vurgu yaparak, minibüs durağının genellikle Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen halkın ve köylülerin kullandığını belirtti. Bu ayrıntının bombalama amacını ortaya koyduğunu belirten Çelik, "Amaç bombalama eylemini PKK yapmış gibi gösterip, PKK ile Hizbullah arasındaki çatışmayı kızıştırmaktı." dedi.

Olay Aydınlatılsın Failler Yargılansın
 Çelik, olaydan 17 yıl sonra dönemin valisinin olayı itiraf ettiğini hatırlatarak, "Bu olayın MİT mensubu tarafından gerçekleştirilmesi aleni şekilde ortaya çıkmış oldu. Bu açıklamanın üzerine gidilsin. Hakim ve savcılar yargı mekanizması Türkiye'de işliyor. Eğer bir hukuk devletiysek Salih Şarman'da ölmemiş, ifadesini alırlar ve bununla ilgili bir soruşturma başlatılır. Çünkü on bir tane masum insan ölmüş. On yedi yıl aradan geçse de zaman mefhumu hiç önemli değildir. Yirmi yedi yılda geçse faillerin bulunması önemlidir." ifadelerini kullandı.

OHAL'in Uzatılması İçin Eylemler Yapılıyordu
 O dönemde bölgede OHAL uygulamasının uzatılması için meclise gelen her önerge öncesinde bombalama veya saldırı olaylarının olduğunu vurgulayan Çelik, "Mesela minibüs yakma olayı veya toplumsal bir takım eylemler gerçekleştiriliyordu. Neymiş, OHAL uzatılsın buradaki güvenlik personeli OHAL tazminatından ek maaşlardan istifade etsin. Sırf OHAL'in uzatılması için eylemler yapılıyordu. İşte örgütlerin karşı karşıya getirilmesi halkı sindirmek, provoke etmek, baskı altında tutmak içinde eylemler gerçekleştirildi." Dedi.

Kaynak: Batmanpostasi  http://www.batmanpostasigazetesi.com/haber/25-mayis-katliami-aydinlatilmali-34033.htm

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.